17:38 / 10.11.17

Šok u Poreču: Ništa od desete uzastopne titule prvaka Evrope za Zlatne ljiljane

Autor: D. S.

Reprezentacija Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci poražena je u polufinalu Evropskog prvenstva od Rusije nakon pet setova igre, pa još uvijek aktuelni prvaci Starog kontinenta neće imati priliku da napadnu deseto uzastopno evropsko zlato.

Safet Alibašić danas je bio naš najefikasniji igrač FOTO: EUROSITTINGVOLLEY.COM

Da su Rusi jedna od najboljih reprezentacija Evrope ali i svijeta potvrdili su u prvom setu polufinalnog meča. Rusija je našu selekciju iznenadila kvalitetnim servisom i prvi set prilično uvjerljivo osvojila prvi set. Rezultat je glasio 25:18 za Ruse.

Aktuelni prvaci Evrope mnogo ozbiljnije ušli su u drugi set i na kraju slavili identičnim rezultatom kojim su izgubili prvi set.

Dobar servis Rusa pravio nam je probleme i na početku trećeg seta, a u sam finiš seta Rusi su ušli sa osam poena prednosti (20:12). Uspjeli smo smanjiti na 16:20, no kada su Rusi stigli do 23:17 bilo je jasno da nema više povratka za naš tim u ovom setu. Rusija je na kraju pobjedom u trećem setu sa 25:19 poveli s 2:1.

U četvrtom setu Zlatni ljiljani su igrali za ostanak u meču, a velika borba vodila se za svaki poen. Značniju prednost reprezentacija BiH je ostvarila sredinom seta kada je povela sa 14:9.

Naša selekcija je u nastavku četvrtog seta poveća prednost, no dobrim servisom Rusija je prišla na 20:16, a potom i na 22:20. Ipak, naš tim je u finišu odigrao dobro i uz sigurne servise izjednačio rezultat na 2:2 i tako izborio tie-break.

Rusija je bolje otvorila ključni set, povela je s 3:0, nakon čega je uslijedio time-out Mirze Hrustemovića. Zlatni ljiljani su nakon minute stigli do 4:4, a potom su Rusi uvezali tri poena i poveli sa 7:4.

Kada su Rusi poveli sa 8:4 činilo se da je sve riješeno, ali naša selekcija je zaigrala bolju odbojku i zasluženo smanjila na 8:7. Kod rezultata 12:10 za Rusiju najbolji naš poenter danas Safet Alibašić ispucao je aut. No, s dva uzastopna poena prišli smo Rusima na jedan poen zaostatka što je bila garancija neizvjesne završnice.

Na kraju su Rusi stigli do pobjede u petom setu rezultatom 15:12 i tako srušili san o desetoj uzatopsnoj tituli prvaka Evrope za našu reprezentaciju.