18:18 / 14.07.17

Wimbledon: Čilić na tragu Gorana Ivaniševića

Prvi puta u Wimbledonu, a drugi puta u karijeri, najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić borit će se za naslov pobjednika na Grand Slam turniru, nakon što je u petak u polufinalu svladao 29-godišnjeg Amerikanca Sama Querreyja sa 6-7 (6), 6-4, 7-6 (3), 7-5 nakon dva sata i 56 minuta igre.

U prvom setu nijedan od tenisera nije došao u priliku za oduzimanje servisa pa je odluka o pobjedniku prve dionice meča pala u tie-breaku. Bolje ga je otvorio Čilić i poveo sa 4-1, ali se Querrey vratio i prvi stigao do set-lopte (6-5). Kod 6-6 je nastupio kraći prekid, jer je jednoj gledateljici pozlilo.

Taj događaj kao da je poremtio Čilićevu koncentraciju, jer je izgubio sljedeća dva poena s dva velika promašaja na bekend pa je nakon 50 minuta 29-godišnji Amerikanac došao jedan set bliže svom prvom finalu na Grand Slam turnirima. No, na tome je i ostao.

Međugorac je u drugom setu nagovijestio sličan rasplet onom kakav je bio u četvrtfinalnom okršaju sa Gillesom Mullerom, jer je počeo stvarati prilike za oduzimanje servisa Samu Querreyju. Propustio je po jednu priliku u prvom i petom gemu, ali kad je hrvatski teniser kod 3-3 stigao do 0-40, Amerikanac je konačno popustio. Čilić je bez problema tu prednost zadržao ne izgubivši više nijedan poen na servisu do kraja drugog seta. Završio ga je svojim 34. "winnerom" za 6-4 i izjednačenje na 1-1 u setovima nakon 84 minute igre.

Marin je nastavio pritiskati Amerikanca i na početku trećeg seta. Querrey je u prvom gemu izvukao 0-40, ali dva gema poslije, kad je Čilić došao do nove dvije prilike za break, američki je teniser još jednom pokleknuo. Nažalost, Marin je prednost izgubio već u sljedećem gemu, u kojem je Querrey došao do prvih break-lopti u meču i drugu iskoristio za 2-2.

Do kraja seta više nije bilo prilika za break pa je o tome tko će doći na set do finala odlučivao 13. gem. Do 4-3 za Čilića teniseri su osvajali poene kad su bili na servisu, a onda se Querreyju dogodilo isto ono što se dogodilo Marinu kod 6-6 u tie-breaku prvog seta. Amerikanac je prvo promašio bekend, a potom i forhend poslao u mrežu te omogućio Čiliću tri set-lopte. Marinu je trebala samo jedna. Neobranjivim forhendom došao je do vodstva 2-1 u setovima te nakon dva sata i 15 minuta igre stigao na samo jedan set od svog drugog finala na Grand Slam turnirima.

Nažalost, četvri set je loše počeo za hrvatskog tenisača. U trećem gemu je Querrey iskoristio Marinove pogreške, izborio svoju treću priliku za break i pretvorio ju u vodstvo 2-1. Čilić je već u sljedećem gemu imao priliku vratiti izgubljeno, ali je Querrey uz Marinovu pomoć izvukao 15-40 i potvrdio break.

Ipak, Amerikanac nije izdržao. U osmom gemu je imao 30-0, ali je Čilić s nekoliko sjajnih reterna nanizao četiri poena za izjednačenje na 4-4. Querrey priliku za povratak nije dobio. Kad je servirao i za treći 'tie-break' u meču, Marin je došao do dvije meč-lopte (15-40). Na prvu je njegov bekend završio u mreži, ali kad je dobio drugu priliku, poslao je još jedan neobranjiv forhend, njegov 70. winner u meču za prvo wimbledonsko finale.

- I danas je sa Samom bila teška bitka. Odlično je servirao u prvom setu. Imao sam priliku, vodio 4-1 u tie-breaku. Nakon prvog seta sam počeo stvarati prilike, počeo sam se osjećati bolje na reternu. Mislim da se Querrey nije stisnuo. Imao sam malo sreće kad sam vratio break u četvrtom setu - proanalizirao je kratko nakon meča Marin Čilić svoju treću wimbledonsku pobjedu nad Querreyjem, prvu u četiri seta.

Marinova igračka nadmoć bila je vidljiva i u završnoj statistici. Imao je 70 winnera, a Querrey samo 46. Čilić je zabio 25 aseva, a Amerikanac 13. Querrey je napravio 26 poegrešaka, pet više od Marina čija je realizacija prilika za break bila 4/14, a Amerikančeva 2/3.

Zahvaljući petoj pobjedi nad Querreyjem u isto toliko dvoboja, Čilić je postao drugi hrvatski teniser koji se probio do finala u All England Clubu, a u nedjelju će pokušati postati i drugi Hrvat s wimbledonskim naslovom koji je 2001. godine osvojio Goran Ivanišević u svom četvrtom finalu.

Čilić će u finalu igrati protiv pobjednika drugog polufinala u kojem će se sastati sedmorostruki wimbledonski pobjednik Švicarac Roger Federer i Čeh Tomaš Berdych, koji je bio finalist u All England Clubu 2010. godine.

- Bit će otvoren meč. Tomaš igra odlično, a Roger ovdje igra najbolji tenis. Na ovom se terenu osjeća kao kod kuće - najavio je Čilić drugo polufinale.

Marin protiv Federera ima jednu pobjedu iz sedam dvoboja, onu iz polufinala US Opena 2014. godine, kad je osvojio svoj prvi Grand Slam naslov, a rezultat u dvobojima s Berdychom je 6-6, s time da je Čilić pobijedio u četiri od posljednjih pet mečeva i vodi 2-0 u duelima na Grand Slam turnirima.

- Od početka turnira igram odlično, osjećam se pozitivno na terenu. Moja me ekipa stalno bodri. U finalu ću probati igrati najbolje što mogu i koncentrirati se na svoju igru - zaključio je Marin Čilić koji će u nedjelju od 15 sati na središnjem terenu All England Cluba imati priliku za osvajanje drugog Grand Slam naslova u karijeri i postati prvim hrvatskim tenisačem s dva trofeja sa četiri najveća svjetska turnira.