14:43 / 07.12.17

Željo u polufinalu Kupa BiH: Plavi i treći put u sedam dana bolji od Širokog Brijega

Autor: D. S.

Fudbaler Željezničara plasirali su se u polufinale Kupa Bosne i Hercegovine nakon što su u odgođenom revanš-susretu četvrtfinala s 2:0 savladao Široki Brijeg, i tako sa ukupnih 3:0 izborili plasman među četiri najbolja tima u najmasovnijem takmičenju u državi.

Na prvu priliku na veoma lošem terenu stadiona Grbavica nije se dugo čekalo. U drugoj minuti Vedran Kjosevski je dobrom intervencijom zaustavio udarac Edija Baše glavom nakon ubacivanja Stjepana Lončara. Samo nekoliko trenutaka nakon šanse za bivšeg fudbalera Plavih Luka Begonja je pokušao iskosa s lijeve strane ali neprecizno.

Željezničar je poveo iz prvog udarca na gol Širokog Brijega. Jovan Blagojević je u sedmoj minuti odlično "poklopio" povratnu loptu Sinana Ramovića, a Luka Bilobrk nije uspio zaustaviti šut srbijanskog veznjaka sa 18-19 metara.

Nakon vodstva domaćih uslijedio je period igre u kojima su se oba tima smjenjivala u napadima. Ipak, prilika nije bilo sve do 28. minute kada je Vojo Ubiparip lošte šutirao s ivice peretca . dobrog centaršuta Sinana Ramovića. Već u narednom napadu viđeno Široki je imao najbolju šansu, ali je Kjosevski je u situaciji "jedan na jedan" zaustavio Lončara.

Četiri minute kasnije izabranici Admira Adžema imali su kontru, no četiri fudbalera Želje nisu se najbolje snašla uprotiv trojice Širokobriježana. Do kraja prvog poluvremena vrijedi izdvojiti i udarac Bernarda Matića koji je iz mladi Haris Hajdarević.

Na poluvrijeme se otišlo s minimalnim vodstvom domaćih, a u svlačionici je na pauzi ostao Ubiparip, kojeg je u nastavku zamijenio iskusni Saša Kajkut.

Deset minuta igre u drugom dijelu susreta bilo je dovoljno domaćima da udvostruče vodstvo. Goran Zakarić je u 55. minuti centrirao slabijom desnom nogom, a loptu u mrežu gostiju je pospremio Asim Zec udarcem glavom.

Drugi pogodak u mreži Bilobrka u mnogome je olakšao stvari domaćim igračima, koji su i u nastavku utakmice bili bolji tim. Igrači Gorana Sablića su najbolju priliku u drugom poluvremenu imali preko Lončara u 75. minuti ali je veznjak Širokog iz dobre situacije šutirao preko gola.

Do kraja susreta nije bilo većih prilika, pa su se domaći i treći put u sedam dana savladali Široki Brijeg i tako se u polufinalu Kupa BiH pridružili ekipama Slobode, Krupe i Zvijezde 09.