Prostatitis je upala često povezana s infekcijom prostate te je najčešća urološka dijagnoza u muškaraca mlađih od 50 godina.
• česta potreba za mokrenjem
• osjećaj hitnog uriniranja noć
• bol u donjem dijelu zdjelice i leđa
• teškoće kod mokrenja. Zadržavanje mokraće može biti akutno.
Glatka hortenzija (lat. Hydrangea arborescens)
Koristi se korijen. Umiruje i ima diuretsko djelovanje, od pomoći je kod prostatitisa i u slučajevima kad povećanje prostate izaziva zadržavanje urina i infekciju.
U dekoktima i tinkturama.
Miješa se s medvjetkom, stolisnikom ili biljkom buchu (lat. Agathosma betulina) kod prostatitisa, a sa sabal palmom i pulsatillom kod benignog povećanja prostate.
Bijela mrtva kopriva (lat. Lamium album)
Koristi se cvijet. Djeluje umirujuće, steže tkivo, a posebno djeluje na reproduktivni sistem, smanjuje benigno povećanje prostate.
Pije se čaj ili se upotrebljava tinktura, do 15 mililitara na dan.
Upotrebljava se samostalno ili s glatkom hortenzijom, kukuruznom svilom te pirikom kao diuretik te za poticanje rada prostate.
Sabal palma (lat. Serenoa repens)
Koristi se plod. Diuretik je te antiseptik za urinarni sistem, ima specifično hormonalno djelovanje na muški reproduktivni sistem, smanjuje benigno povećanje prostate.
Stavite 10 grama bobica u 500 mililitara vode za dekokt ili uzimajte do dva mililitra tinkture tri puta dnevno.
Upotrebljava se samostalno ili u kombinaciji s glatkom hortenzijom i preslicom kako bi se pojačala aktivnost prostate.
Kopriva (lat. Urtica dioica)
Koristi se nadzemni dio biljke i korijen. Ekstrakt od listova i korijena, pokazalo se u studijama, djeluje za smanjenje povećane prostate i za ublažavanje simptoma.
U čajevima, dekoktu, tinkturama ili kapsulama.
Koristi se s bijelom mrtvom koprivom, preslicom ili listom sljeza; ako je s povećanjem prostate udružena i infekcija, uzimaju se tablete ehinaceje.