navbar

COOLSTYLE

faktor
search
search
search
Gdje su i šta rade danas

Rizo Hamidović, glas sevdaha iz Novog Pazara: Muzička legenda koja je obilježila osamdesete

Ostao je upamćen po snažnom glasu i emotivnim izvedbama koje su obilježile jednu epohu

AUTOR: Dž. B.
Objavljeno: 17.02.2026. u 19:39
get url
text
Prekretnica u karijeri desila se 1984. godine
Prekretnica u karijeri desila se 1984. godine /
FOTO: Screenshot
Rizo Hamidović, jugoslavenski i bosanski folk pjevač te interpretator sevdalinke, publici je ostao upamćen po snažnom glasu i emotivnim izvedbama koje su obilježile jednu epohu.

Saradnja sa Safetom

Rođen je u Kruševu kod Novog Pazara, a iako mu obrazovni put nije bio jednostavan, završio je mašinbravarski zanat i nakratko upisao Višu upravnu školu. Ipak, muzika je prevagnula.
Na muzičkoj sceni se pojavljuje osamdesetih godina, a prve ploče objavljuje za Jugoton. Prekretnica u karijeri desila se 1984. godine albumom "Čudna nasta ova godina" na kojem su se izdvojile pjesme poput "Zapjevala sojka ptica", "Kiša pada, trava raste" i "Tamna noći, tamna li si". Tokom karijere objavio je otprilike 15 albuma i kompilacija, nastupao na festivalima, održavao koncerte širom regiona i dijaspore, te sarađivao s velikanima poput Safeta Isovića.

Dok me nose na tabutu...

Hamidovićeve pjesme poput "Ah, šta će ti, lolo, ahmedija", "Otvori karte Ciganko", "Prebrojana ljeta", "Samo sam jednom ljubio", "Dok me nose na tabutu"..., i danas se na svakom derneku i zabavi slušaju i to sa posebnom emocijom. Otpjevao je i nekoliko patriotskih pjesama poput one "Olovski junaci". 
Prema dostupnim podacima, Rizo Hamidović od sedamdesetih godina živi i radi u Sarajevu. U braku je sa suprugom Ismetom i ima dvoje djece. Iako se rijetko pojavljuje u medijima, njegovo ime i dalje ima posebno mjesto među ljubiteljima narodne pjesme i sevdalinke.
search icon
prikaži komentare (0)
POVEZANO