Donald Trump, predsjednikm Sjedinjenih Američkih Država (SAD), proteklog vikenda u Ovalnom uredu Bijele kuće ugostio je dobitnike nagrada Kennedy Centra za 2025. godinu na svečanosti dodjele medalja, u čast country pjevača Georgea Straita, glumca i pjevača Michaela Crawforda, glumca Sylvestera Stallonea i članova rock benda Kiss, piše
The Guardian.- Ovo je sjajno veče, velika je čast. I oduševljen sam što u Ovalnom uredu - svjetski poznatom, najpoznatijem uredu na svijetu, najmoćnijem uredu na svijetu - mogu poželjeti dobrodošlicu našim uistinu iznimnim dobitnicima nagrada Kennedy Centra za 2025. godinu - kazao je Trump.
On je rekao da su dobitnici "inspirirali, uzdigli i ujedinili milione i milione Amerikanaca", nazvavši ih "najuspješnijom i najpriznatnijom klasom dobitnika nagrada Kennedy Centra ikad okupljenih".
Predsjednik Kennedy Centra Richard Grenell stajao je iza Trumpa dok je predsjednik uručivao medalje.
Grenell, kojeg je Trump u februaru ove godine imenovao za čelnika centra, također je posebni izaslanik administracije za Latinsku Ameriku.
Medaljone dobitnicima "redizajnirala" je kompanija Tiffany and Co, rekao je Trump.
- Odradili su fantastičan posao, divni su ljudi - poznajem ih jako dobro jer su odmah pored Trump Towera, živio sam s njima mnogo godina - rekao je.
Trump nikada nije posjetio John F. Kennedy Center for the Performing Arts u svom prvom mandatu i nije učestvovao u godišnjem programu dodjele nagrada.
Ali pokazao je veliko zanimanje tokom svog drugog mandata.
Otkad je preuzeo dužnost, predsjednik je smijenio upravni odbor centra i zamijenio ih pristalicama.
Obećao je da će "potpuno obnoviti" infrastrukturu centra i učiniti ga "krunskim draguljem" umjetnosti i kulture u SAD-u.
Nije bilo jasno kako su odabrani ovogodišnji dobitnici, ali Trump je u augustu prilikom predstavljanja popisa rekao da je bio "uključen blizu 98 posto".
Trump je i bio voditelj ovog događaja.
Ove nagrade dodjeljuju se od 1987. godine poznatim ličnostima zbog njihovog utjecaja na američku kulturu i umjetnost.