Producent i pjevač Almir Ajanović, na muzičkoj sceni poznat kao Don Almir, olakšao je kolegama sa estrade da naplaćuju izvođačka prava kada je 2014. godine osnovao Asocijaciju izvođača i svirača (AIS). Muzičari su povjerili AIS-u da u njihovo ime od emitera u Bosni i Hercegovini (BiH) naplaćuje naknade za korištenje muzike, takozvane tantijeme.
Rukovodstvo Asocijacije je imalo obavezu da prikupljeni novac raspoređuje svim izvođačima u odnosu na to koliko su njihova djela emitovana na radio i TV stanicama, u kafićima, hotelima i drugim objektima. Međutim, nije sve išlo po planu.
Dok su emiteri uplaćivali tantijeme AIS-u, izvođačima su isplate bile sve manje. Od 2015. do 2022. godine AIS je naplatio skoro sedam miliona KM, a izvođačima isplatio 2,7 miliona KM. Novinari Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) otkrivaju da je Ajanović, koji je bio i predsjednik Upravnog odbora AIS-a, prisvojio najmanje 373.000 KM namijenjenih za isplatu tantijema.
To je radio kroz ugovaranje poslova preko svoje firme ViatorTel i prijatelja iz Švedske koji su upravljali podacima o emitovanju muzičkih djela i tako odlučivao kome će koliko novca isplaćivati. Kako bi sebi povećao zaradu, više od pola dana tokom cijele godine emitovao je svoje pjesme na svojoj televiziji. Tako je završio kao drugi najplaćeniji izvođač u BiH, ispred muzičkih zvijezda poput Dine Merlina, Halida Bešlića ili Gorana Bregovića.
Prikupljeni novac od emitera je bez pokrića koristio i za putovanja, a nezakonito je istovremeno primao plaću i naknade. Godinama je skrivao i da je vlasnik poslovnog prostora za koji je AIS plaćao mjesečni zakup.
- Moj cilj je bio da okupim priznate izvođače iz BiH i omogućim im da efikasno ostvaruju svoja prava - odgovorio je Ajanović e-mailom. Odbio je govoriti pred kamerom CIN-a iako se u višesatnom razgovoru sa novinarima u jednom sarajevskom kafiću žalio na dešavanja u AIS-u i negirao svoju odgovornost.

Almir Ajanović
FOTO: Facebook
Sedmero njegovih kolega iz rukovodstva AIS-a su novinarima CIN-a rekli da im je ograničio pristup finansijskoj dokumentaciji organizacije zbog čega nisu mogli kontrolisati njegov rad.
- Ja sam, nažalost, ispao, ajde da ne kažem, levat, ali sam ispao pokriće - rekao je Slaviša Guja, zamjenik predsjednika Upravnog odbora AIS-a, koji dodaje da je njegov potpis krivotvoren za ugovaranje poslova sa Ajanovićevom firmom.
Radio i TV stanice u BiH dužni su AIS-u mjesečno dostavljati liste pjesama koje su emitovali od kojih zavisi koliko će novca biti isplaćeno muzičarima. Pregledom listi izvođenja iz 2020. i 2021. godine novinari CIN-a su svjedočili nesređenim podacima u različitim formatima: pisanim dokumentima, tabelama i mailovima.
Na mnogima listama su nepravilno upisana djela zbog čega nisu ni završavala u obračunima pa izvođači na njima nisu ni ostvarivali zaradu. Tantijeme su im uskraćivane i zbog emitera koji AIS-u ne dostavljaju liste zbog čega izvođači nemaju realne podatke o tome koliko su puta emitovana njihova djela niti kolika im je potencijalna zarada.
Naprimjer, Merlinova pjesma "Je l’ Sarajevo gdje je nekad bilo", muzički hit koji se često emituje na radio i TV stanicama, u 2021. godini je zaradila tek 13 KM od izvođačkih prava.
Ugovaranje poslova za firmu iz Švedske nisu bili jedini neosnovani odlivi novca prema Ajanoviću iz sredstava AIS-a. Al Dino, njegov kolega iz Upravnog odbora, primjećivao je nesrazmjer u isplati tantijema i troškova organizacije. U 2022. godini je pronašao brojne uplate za predsjednikova putovanja.
Dokumentacija otkriva da je on od 2016. do 2021. sa AIS-om sklopio ugovore o djelu za 18 putovanja koja nikome nije pravdao iako je morao. Za ova putovanja je sebi isplatio najmanje 32.000 KM.
- Almirova putovanja nisu imala ni avionske karte, nisu imala ni računa od kafe ni od ručka, a vamo su troškovi prikazani 1.800, 2.000, 2.500, 3.000 KM. Znači, ako je neko putovao u Brisel na konferenciju, znači mora biti avionska karta - rekao je Kurić koji je podnio krivičnu prijavu Uredu za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom Kantona Sarajevo.
Dokumentacija AIS-a pokazuje da je Ajanović pokušao prikriti i da je vlasnik poslovnog prostora od 87 kvadrata u Vogošći u kojem je bilo sjedište AIS-a. Za zakup ovog prostora AIS je od 2018. do 2023. platio oko 90.000 KM.
Prethodni vlasnik ovog prostora je bila lokalna firma MURAI-KOMERC s kojom je AIS od 2016. do 2018. imao ugovor o zakupu. Te godine Ajanović kupuje ovu nekretninu, ali ugovor o zakupu nije raskinut pa je AIS kiriju nastavio plaćati firmi MURAI-KOMERC sve do 2020. godine. Od tada je ugovor o zakupu kao zakupodavac potpisivao Ajanovićev poznanik iz Vogošće Hasan Alagić. On je novinare uvjeravao da Ajanović nije vlasnik nekretnine. Kada su ga suočili sa dokumentima o vlasništvu, rekao je: "Doviđenja i prijatno".
Novom direktoru AIS-a Reufu Heriću, koji je 2024. ustanovio da je Ajanović vlasnik prostora, nije bilo jasno zašto je kirija uplaćivana na račun vogošćanske firme. Iz ove firme su u novembru 2023. članovima Upravnog i Nadzornog odbora te Skupštine AIS-a rekli da je "AIS otkupio prostor u kojem je plaćao zakup" što su naveli u krivičnoj prijavi Tužilaštvu BiH. Iz MURAI-KOMERCA nisu uzvraćali na pozive novinara CIN-a iako su bili upoznati sa temom razgovora.
Prema zemljišnim dokumentima, Ajanović je za ovaj poslovni prostor platio 30.000 KM. Od iste firme i u istoj zgradi u Vogošći 2016. je kupio i stan od 63 kvadrata za 30.000 KM. Prema procjeni agenta za nekretnine Mirze Hadžijahića iz Sarajeva, ove nekretnine danas vrijede oko 450.000 KM.
Ajanović je za vrijeme rada u AIS-u kupio i stan u centru Sarajeva i još jedan poslovni prostor u Vogošći za 225.000 KM. U kupoprodajnim ugovorima nije navedeno da je za kupovinu ovih nekretnina uzimao kredite. On ima i pola duluma zemljišta kupljenog od Općine Vogošća koje se nalazi uz magistralnu cestu prema Sarajevu. Na ovoj parceli gradi stambeno-poslovnu zgradu, a prema zemljišnim dokumentima, Ajanović je unaprijed već prodao jedan stan.
Većinom glasova na Skupštini AIS-a održanoj početkom 2024. godine Ajanović je smijenjen sa pozicije predsjednika Upravnog odbora. Njegove kolege iz Uprave tvrde da je nakon smjene danima branio pristup kancelarijama iz kojih je iznosio dokumentaciju. Kažu da je angažovao i fizičko osiguranje kancelarija koje je platio oko 2.700 KM novcem AIS-a. Sve neregularnosti u poslovanju su prijavili Tužilaštvu BiH i Tužilaštvu Kantona Sarajevo koji provjeravaju navode iz krivičnih prijava.
Detaljnije pročitajte
ovdje.