open-navfaktor-logo
search
Konferencija
Bolji uvjeti života za 140 romskih porodica u BiH uz podršku EU-a
Osiguranje stambenih jedinica za romske porodice rezultat je druge faze projekta ”Roma Action (RA)“ predstavljenog na završnoj konferenciji održanoj u utorak u Sarajevu
23.10.2018. u 15:46
get url
text

Romske porodice, njih 140, na području Tuzle, Zenice, Bijeljine, Gračanice, Zavidovića, Kaknja, Banovića, Modriče i Brčkog imat će bolje uvjete života. Osiguranje stambenih jedinica za romske porodice rezultat je druge faze projekta "Roma Action (RA)" predstavljene na završnoj konferenciji održanoj u utorak u Sarajevu, javlja Anadolu Agency (AA).

Ova faza projekta imala je za cilj podršku socijalnom uključenju ranjivih romskih porodica u područjima pogođenim poplavama putem osiguranja stambenih jedinica i socioekonomskih mjera s aktivnim učešćem državnih i lokalnih vlasti, kao i drugih interesnih grupa. Ukupna vrijednost druge faze projekta iznosila je više od 2,8 miliona eura, od čega je Evropska unija (EU) finansirala u iznosu od 2,5 miliona eura.  Projekt su kofinansirale lokalne vlasti.

Prije početka ceremonije, medijima su se obratili ambasador Lars-Gunnar Wigemark, šef Delegacije EU-a i specijalni predstavnik EU-a u BiH, Semiha Borovac, ministrica za ljudska prava i izbjeglice BiH, Nurđehan Šahinović, ministar za rad, socijalnu politiku i izbjeglice Zeničko-dobojskog kantona (ZDK), i Suzana Jašarević, direktorica Hilfswerk Austria International za BiH.

Borovac je izjavila kako je riječ o značajnom projektu usmjerenom ka ekonomsko-socijalnom poboljšanju položaja Roma u BiH, posebno romskih porodica koje su bile izložene poplavama 2014. Dodala je kako je riječ i o doprinosu državi BiH, u cilju ostvarivanja svih napora koje država od 2009. godine poduzima kako bi učinila položaj Roma kvalitetnijim.

-Do sada smo, od 2009. do 2018. godine, izdvojili oko  23,6 miliona KM, što je značajno utjecalo na sam položaj i kvalitet života Roma u BiH, a posebno onog segmenta koji se tiče poboljšanja uvjeta stanovanja, zdravstvene zaštite, zapošljavanja i obrazovnih potreba Roma - istakla je Borovac.

Ministrica je kazala kako je ovaj projekt, vrijedan 5,5 miliona KM, značajno doprinio da se u cijeloj BiH poboljša stambena problematika Roma i da oni budu evidentirani u sistemima zapošljavanja i zdravstvene zaštite. Dodala je i kako su sredstva od oko šest miliona KM usmjerena u sistem zapošljavanja i da je oko 300 Roma uvedeno u proces zapošljavanja. 

Wigemark i Borovac

Projektom je omogućeno useljenje 140 romskih porodica iz devet obuhvaćenih lokalnih zajednica u rekonstruisane ili novosagrađene stambene jedinice po principu socijalnog stanovanja. Unaprijeđena je prateća infrastruktura čime su direktno poboljšani uvejti života romskih porodica, a 104 porodice su dobile podršku u vidu paketa ekonomskih mjera nakon poplava. Wigemark je izjavio kako je kroz ovaj projekt podrška je osigurana za 240 pripadnika romske populacije, prije svega, u smislu stambenog zbrinjavanja na području devet općina. Podsjetio je na saradnju s lokalnim vlastima i Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BiH.

-Pored ove komponente socijalnog zbrinjavanja, tu su i aktivnosti stvaranja socioekonomskih uvjeta, pružanja odgovarajućih usluga obrazovanja i radnih mjesta koja su potrebna za ovu populaciju - istakao je Wigemark.

Šahinović je izjavio kako je projekt značajan što svi nivoi vlasti uključeni u rješavanje problema Roma u BiH, a posebno Zeničko-dobojskog kantona, s obzirom na to da upravo u ovom kantonu postoje dvije općine, Kakanj i Zavidovići, u kojima je prisutna veća romska populacija. 

-Kada se gleda romska populacija na području BiH i Zeničko-dobojskog kantona, mi imamo potrebu da njima omogućeno stanovanje, zdravstvo, zapošljavanje i obrazovanje - rekao je Šahinović.

Pozvao je romska udruženja na području Zeničko-dobojskog kantona da se udruže kako bi lakše bilo ostvariti saradnju. 

Važan dio projekta odnosio se na osnaživanju romske zajednice u pristupu pravima i jednakim mogućnostima, s posebnim fokusom na prava iz oblasti zdravstva, obrazovanja i zapošljavanja. U okviru projekta pripremljen je i usvojen Akcioni plan BiH za rješavanje problema Roma u oblastima zapošljavanja, stambenog zbrinjavanja i zdravstvene zaštite 2017-2020. Lokalne zajednice i ministarstva koja su učestvovali u realizaciji projekta dodatno su razvili svoje kapacitete da dalje rade na podršci snažnijem i vidljivijem socijalnom uključenju ranjivih romskih porodica. Projekt implementira Hilfswerk Austria International (HWA), u partnerstvu sa Arbeiter-Samariter-Bund Deutschland e.V (ASB) i udruženjem Kali Sara – Romski informativni centar (RIC).

Jašarević je govorila o Romima koji su živjeli pored gradske deponije u Gračanici, a koji su u okviru ovog projekta dobili krov nad glavom.  

-Dvije zgrade su napravljene za sve porodice koje su živjele tamo i oni su stalno obilazili gradilište - rekla je Jašarević ističući kako nisu vjerovali da se to gradi za njih. Porodice već godinu tamo žive.

Istakla je kako je projekt duže trajao zbog radova na vodovnoj mreži u Zavidovićima.

-Divno je bilo gledati sve te sudbine i zadovoljstvo i nevjericu - dodala je Jašarević. Ukazala je i na 68 stambenih jedinica izgrađenih za beskućnike.

Prema istraživanju HWA, u Bosni i Hercegovini postoji 1.391 romska porodica (ili 5.968 osoba) u stanju potrebe za socijalnim stanovanjem. Stambeni problem raste i dodatno opterećuje rastuće potrebe za zapošljavanjem, obrazovanjem i zaštitom Roma u Bosni i Hercegovini.

2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.