open-navfaktor-logo
search
Reakcija
Općina Trnovo: Svi objekti na Bjelašnici izgrađeni su legalno
Povodom teksta objavljenog na portalu Faktor pod naslovom "Ministar Kapidžić: Divlja i neplanska gradnja od Bjelašnice napravila privatnu planinu" reagovala je Općina Trnovo na tvrdnje Faruka Kapidžića, ministra prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo, čiju reakciju prenosimo.
11.12.2020. u 19:20
get url
text

Neugodno smo iznenađeni pokušajima gospodina Faruka Kapidžića, navode iz Općine Trnovo, koji je govorio o izgradnji na Bjelašnici opužujući rokovodstvo Općine Trnovo za nelegalnu gradnju na Bjelašnici.

- Sve što navodi ministar Kapidžić treba i da dokaže, a Općina Trnovo na čelu s općinskim načelnikom Ibrom Berilom, lako će dokazati da su svi objekti na Bjelašnici građeni po projektima i u skladu sa ranije donesenom prostorno-planskom dokumentacijom, to jeste zakonima ove države - navode. 

Između ostalog, navode i sljedeće: 

- Nosilac izrade svih planova, sa svih nivoa, od prostornog, regulacionog, preko urbanističkog projekta do strategijskih procjena utjecaja na okoliš, bio je Zavod za planiranje razvoja Kantona Sarajevo, koji je u okviru resora ministra Faruka Kapidžića. Predstavnici Zavoda su pripremali sve planove, predlagali ih Općinskom vijeću Trnovo, i doslovce svaki potpisali.

Ako neko treba odgovarati za nešto, kako pokušava prijetiti ministar Kapižić, onda su to Kanton Sarajevo i resorni ministar. S druge strane, želimo naglasiti da su proteklih mjeseci brojne inspekcije prodefilovale Općinom Trnovo i da nijedna nije našla nepravilnosti koje javnosti opetovano podvaljuje kantonalni funkcioner. 

Međutim, najprije valja naglasiti da se ministar Kapidžić posvađao sa zdravom logikom. U njegovim javnim istupima može biti da je nešto "nelegalno", a opet "po zakonu", da je nešto "divlje", iako sve vrijeme i sam govori o planovima i dokumentima u vezi s aktivnostima na Bjelašnici.

Zato krenimo redom:

1. Ne postoji nijedan objekat, kako tvrdi ministar Kapidžić, koji je izgrađen uz skijalište na Bjelašnici. Ministar iznosi očigledne neistine! Ko god je bio na Bjelašnici vidio je da su svi objekti stambene prirode i hoteli na suprotnoj strani u odnosu na skijališta. To je prva, ali ne i jedina neistina.

2. Nije tačno da se šuma na Bjelašnici nemilice siječe. Šuma se siječe u skladu sa projektima i zakonskim propisima. Krčenje šume, u okviru određenog obuhvata, je rađeno u skladu sa rješenjima Ministarstva privrede Kantona Sarajevo. U skladu sa propisima Općina Trnovo je platila zasade novih šumskih površina, te izvršila adekvatne uplate prema Ministarstvu pravde Kantona Sarajevo. O svemu postoji relevantna dokumentacija, među kojima i Rješenje općinskog suda o plaćanju naknade za eksproprisano zemljište KPJ Sarajevo – šume u iznosu od 55.632 KM, uplatnica po osnovu Rješenja u iznosu od 76.999,52 KM, rješenja Ministarstva privrede Kantona Sarajevo itd. 

3. Kada ministar kaže da su "sve dozvole za građenje koje daje Općina Trnovo nelegalne jer nemaju stratešku procjenu", mi moramo javnosti saopćiti da po pisanoj izjavi Federalnog ministarstva okoliša i turizma, odnosno Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Srajevo, kada se išlo u izradu urbanističkih planova nije bilo potrebno raditi strategijske procjene zaštite okoliša u okviru regulacionog plana, i te dokumente, ministre, imate, a ponovo dezavuirate javnost.

4. Načelnik Ibro Berilo ne može zaustaviti provedbu planova koje su usvojile sve institucije od Zavoda za planiranje razvoja Kantona Srajevo do Općinskog vijeća Trnovo, kako predlaže ministar Kapidžić, jer načelnik Berilo samo provodi usvojene planove.

5. To što je ministar planirao novom uredbom o zaštiti okoliša Kantona Sarajevo da centralizuje proces, da napravi svoj savjet od deset arhitekata koji će isključivo odlučivati gdje će se i kako Kantonu Sarajevo graditi i raditi, pa na osnovu toga davati dozvole i saglasnosti na prostorno-plansku dokumentacije, otvara neka suštinska pitanja. Zakon o prostornom uređenju je Zakon za čiju provedbu su nadležne lokalne zajednice, a Zakon o zaštitit okoliša je u nadležnosti Kantona Sarajevo. Ove aktivnosti nisu bile sihnhronizovane između navedenih zakona. 

VEZANI TEKST - Ministar Kapidžić: Divlja i neplanska gradnja od Bjelašnice napravila privatnu planinu

6. Treba znati i to da je Bjelašnica u socijalizmu zamišljena kao planina tzv. ruskog turizma sa samo dva hotela (mrtva planina), a Jahorina za svim objektima za smještaj (živa planina). Zbog čega ministar Kapidžić insistira na ruskom turizmu i danas? Kako to ga se na Jahorini investiraju desekne miliona (što nam je drago čuti), dok nadležni ministar na Bjelašnici zaustavlja investicije?! Pri tome se olimpijskim planinama u Kantonu Sarajevo prigovara nedostatak kapaciteta i sadržaja!?

7. Istovremeno, ministar spočitava građanima jer traže žičaru i druge sadržaje na Bjelašnici, zanemarujući da je preduzeće ZOI '84 u nadležnosti Kantona Sarajevo, i da su vlasti dužne da olimpijskim planinama vrate njihov sjaj. S druge strane, Općina Trnovo je bez naknade dala na korištenje staze na Bjelašnici čiji je ona vlasnik - navodi se u reakciji Općine Trnovo.

2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.