Od Zrinjskog do Zrinjskog
Željo srušio prvaka i prekinuo crni niz dug skoro 20 mjeseci
Fudbaleri Željezničara savladali su Zrinjski nakon preokreta u derbiju 2. kola Premijer lige naše zemlje.
24.07.2022. u 22:52

Aktuelni prvak je poveo u prvom poluvremenu golom Bilbije, a za preokret su u nastavku pogađali Gasal i Mekić.

Željo je ovom pobjedom prekinuo crni niz koji je trajao skoro 20 mjeseci. Naime, tim sa Grbavice prije večerašnjeg trijumfa posljednji put na gostovanju je slavio 2. decembra 2020. godine. I to upravo u Mostaru protiv Zrinjskog identičnim rezultatom 1:2.

Fudbaleri Zrinjskog su dominirali u prvom poluvremenu i bilo je pitanje samo kada će kapitulirati odbrana Plavih.

Pokušavali su Ćuže, Bilbija, Sabljić i Malekinušić, ali je mreža Muftića mirovala do 36. minuta. Tada se Ćorluka izborio za slobodnjak, Bekić je sjajno ubacio, a Bilbija glavom zakucao loptu u mrežu.

Pet minuta kasnije preslikana akcija domaćih, ali ovaj put prečka spašava goste.

U sudijskoj nadoknadi prvog dijela Željo je mogao do izjednačenja. Topovski je šutirao Mekić, ali je Soldo spasio svoj gol.

Željo je u nastavku meča krenuo po izjednačenje, ali je golman domaćih zaustavljao pokušaje Mekića i Santosa. No Soldo nije mogao ništa u 64. minuti. Rezervista Hamza Gasal se namještao i pogodio nebranjeni dio mreže.

Četiri minute kasnije gosti su mogli do preokreta. Beganović je petom odigrao za Štilića, a njegov udarac krajnjim naporom brani Soldo.

U 81. minuti Zrinjski je ostao sa igračem manje. Ćorluka je povukao Santosa, a sudija Kazlagić opravdano mu pokazao drugi žuti, odnosno crveni karton.

Brojčanu prednost na terenu Željo je iskoristio dvije minute kasnije kada je pogodio Mekić, što je bio i konačan rezultat.