Kina je saopćila da "trenutno razmatra" prijedloge Sjedinjenih Američkih Država za početak trgovinskih pregovora, u potezu koji predstavlja suptilnu promjenu tona i potencijalno otvara vrata za nove pregovore.
Glasnogovornik kineskog Ministarstva trgovine izjavio je u petak da su "SAD u posljednje vrijeme putem relevantnih kanala uputile više poruka Kini, izražavajući želju za početkom pregovora. Kina trenutno to procjenjuje".
Ova izjava signalizira blaži pristup Pekinga, koji je do sada pokazivao čvrst otpor u jeku eskaliranih tenzija s Washingtonom zbog trgovinskog rata koji je pokrenuo predsjednik Donald Trump.
Trump je posljednjih dana više puta tvrdio da je njegova administracija u pregovorima s kineskim zvaničnicima o sklapanju trgovinskog sporazuma, na što je iz Pekinga svaki put stigao kategoričan demanti.
U petak je Kina ponovo naglasila da bi pregovori mogli biti mogući, ali samo uz ispunjenje određenih preduslova.
- Trgovinski rat i carine jednostrano su pokrenule Sjedinjene Države. Ako žele pregovarati, moraju pokazati iskrenu namjeru, što uključuje spremnost da isprave svoje greške i ukinu jednostrano uvedene carine - poručio je glasnogovornik.
- Kineski stav ostaje dosljedan: ako je borba, borit ćemo se do kraja. Ako je razgovor, vrata su otvorena.
Dan ranije, američki državni sekretar Marco Rubio izjavio je da su Trumpove carine teško pogodile kinesku ekonomiju, izazvale gubitak radnih mjesta, te da je Peking sada zainteresovan za razgovore.
- Kinezi se obraćaju, žele da se sastanu, žele razgovore - rekao je Rubio za Fox News, dodajući da će "pregovori uskoro doći na red".
Ogroman ulog
Na kocki su ogromni tokovi trgovine između dvije najveće svjetske ekonomije, nakon što je Trump početkom mjeseca povećao carine na kinesku robu na nevjerovatnih 145 posto, čime je brojnim kineskim firmama ozbiljno otežano poslovanje sa Sjedinjenim Državama. Kao odgovor, Peking je povisio carine na američke proizvode na 125 posto.
Trumpove carine već su nanijele ozbiljan udarac kineskoj ekonomiji, koja se u velikoj mjeri oslanja na izvoz i industrijsku proizvodnju. Porudžbine se smanjuju, a fabrike obustavljaju rad. Kina je u srijedu objavila da je fabrička aktivnost u aprilu pala najbržim tempom u posljednjih 16 mjeseci, što pokazuje razmjere štete koju su nanijele visoke carine.
Iako su se veliki američki maloprodajni lanci poput Walmarta i Targeta djelimično vratili kineskim dobavljačima, mnoge fabrike i dalje stoje, tragajući za alternativnim tržištima poput Evrope.
Prema podacima Nacionalne asocijacije trgovaca na malo, očekuje se da će uvoz u SAD u drugoj polovini 2025. pasti za najmanje 20 posto u odnosu na isti period prošle godine. Pad iz Kine bit će još izraženiji, JP Morgan predviđa smanjenje kineskog izvoza u SAD za čak 75 do 80 posto.
Taktičko nadmudrivanje
Izjava Pekinga uslijedila je nakon nekoliko dana međusobnog nadmudrivanja između američkih i kineskih zvaničnika o tome da li su pregovori uopće u toku, pri čemu nijedna strana nije željela izgledati kao ona koja prva popušta.
Prošle sedmice, Trump je ublažio retoriku, najavivši da će "astronomske carine" na kinesku robu "značajno pasti" i obećavši da će biti "veoma ljubazan" za pregovaračkim stolom, u pokušaju da potakne kineskog predsjednika Xi Jinpinga na pokretanje dijaloga.
No, Pekingu nije promakla Trumpova navodna spremnost na deeskalaciju, odbacili su je, ponovo zahtijevajući da SAD potpuno ukinu sve carine na kinesku robu kao osnovni preduslov za početak bilo kakvih razgovora.
U utorak je kinesko ministarstvo vanjskih poslova objavilo zapažen video na društvenim mrežama, poručivši da zemlja neće "klečati pred američkim nasilnikom".