open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
"Ograničena kopnena ofanziva"
Historija pokazuje da je izraelskim snagama lahko ući u Liban, ali teško izaći; Hezbollah je oslabljen, ne i poražen
AUTOR: CNN/BBC/Al Jazeera
01.10.2024. u 12:03
get url
text
FOTO: Anadolija
Libanci su se jutros probudili uz informaciju da je Izrael pokrenuo kopneni upad na jug, nešto što se činilo gotovo neizbježnim u posljednjih nekoliko dana, navodi BBC u analizi situacije.
Širi se strah da bi to mogao biti početak šire kampanje protiv Hezbollaha, a historija pokazuje da je izraelskim snagama lahko ući u Liban, ali teško izaći. Gotovo godinu dana, dok je Hezbollah izvodio gotovo svakodnevne prekogranične napade na Izrael, mnogi koji ne podržavaju tu grupu bojali su se da je zemlja uvučena u sukob u kojem nije htjela učestvovati.
Izraelska vojska kaže da su se njihove snage, uključujući padobrance, komandose i oklopna vozila, "pripremale za ograničene, lokalizirane, ciljane operacije u južnom Libanu, koje su počele sinoć".
Izraelska vojska ranije je rekla da je započela "ograničenu kopnenu operaciju" u južnom Libanu usmjerenu protiv Hezbollaha. Neće biti "dugoročne okupacije" Libana, rekli su izraelski dužnosnici, ali su odbili navesti vremenski okvir.
Libanski premijer Najib Mikati kaže da se njegova zemlja suočava s "jednom od najopasnijih faza" u svojoj historiji.
Mikati je to rekao tokom sastanka UN-a, nekoliko sati nakon što su izraelske trupe ušle u južni Liban.
Izraelska vojska nastavlja i zračne napade širom zemlje, uključujući i grad Daoudiya, gdje je u napadu na kuću ubijeno najmanje 10 ljudi.
Bombardovana je kuća Munira al-Maqdaha, brigadnog generala Brigade mučenika al-Aqsa u Libanu koja je pridružena Fatahu, u izbjegličkom kampu Ein al-Hilweh u Sidonu, pri čemu je poginulo pet osoba.
Prema izvještajima lokalnih medija, Al-Maqdah je preživio izraelski atentat, ali je njegov sin ubijen u napadu.
Izraelska vojska je saopćila da je "određeni broj" raketa prešao na teritoriju Izraela iz Libana i da su neke od njih presretnute.
U saopćenju navode se da su u područjima Gush Dan, Sharon, Yarkon i Samaria u Izraelu aktivirana zračna upozorenja zbog neprijateljskih aviona.
Pojedinosti incidenta se ispituju, dodaje se.
Izraelski mediji su, pozivajući se na medicinske izvore, izvijestili da je u raketnom napadu na centralni Izrael ranjen muškarac u 50-im godinama.
Ovo nije prvi put da izraelski vojnici ulaze na teritoriju susjedne zemlje. CNN je objavio popis izraelskih invazija na Liban, od kojih je jedna trajala godinama.
Izrael je prvi put poslao vojnike preko granice 1978. godine. Izraelska vojska tada je tvrdila da su članovi Palestinske oslobodilačke organizacije (PLO) ušli u Izrael iz Libana morem, preuzeli kontrolu nad civilnim autobusom i ubili desetke Izraelaca.
Kao odgovor, Izrael je okupirao veći dio južnog Libana, uprkos tvrdnjama Libana da nema nikakve veze s napadom na autobus. To je na kraju dovelo do stvaranja Privremenih snaga Ujedinjenih nacija u Libanu (UNIFIL) sa zadatkom da osiguraju povlačenje Izraela iz Libana.
Najduža izraelska invazija na Liban započela je u junu 1982. Izrael je, kao i ove sedmice, tvrdio da će upad biti kratak i ograničen s misijom uništenja PLO-a.
Umjesto toga se dogodila višegodišnja okupacija južnog Libana, a izraelski vojnici su zaglibili u dugotrajnom i sve nepopularnijem ratu.
Izraelske su snage isprva zauzele gotovo polovinu teritorija Libana, uključujući zapadni Bejrut. Operacija je rezultirala s više od 17.000 mrtvih, objavljeno je nakon izraelske istrage o masakru u palestinskim izbjegličkim kampovima Sabra i Shatila.
Istraga je utvrdila da je Izrael indirektno odgovoran za masakr koji su izveli njegovi saveznici, desničarski kršćanski libanski borci. Izraelske trupe su se nakon toga povukle iz zapadnog Bejruta, ali su nastavile okupirati južni Liban do 2000. godine. Iz tog sukoba je nastao Hezbollah.
Militanti Hezbollaha izveli su 2006. godine iznenadni napad u Izraelu u kojem je ubijeno osam izraelskih vojnika, dok su dvojica oteta. Militanti su napadom pokušali potaknuti razmjenu zarobljenika.
Izrael je uzvratio velikom zračnom operacijom i sveobuhvatnom kopnenom ofanzivom, koja je završila prekidom vatre uz posredovanje UN-a.
Rat koji je trajao mjesec dana ubio je oko 1.200 ljudi u Libanu, od kojih su stotine djece, navodi Human Rights Watch. Prema izraelskoj vojsci, ubijeno je 49 izraelskih civila i 121 izraelski vojnik.
Komisija UN-a utvrdila je da je izraelska vojska koristila "pretjeranu, neselektivnu i nerazmjernu" silu protiv civila.
Hezbollah se u Libanu često opisuje kao država u državi. To je teško naoružana milicija, za koju se kaže da je jača od libanske vojske, ali i politički pokret zastupljen u parlamentu te društveni pokret sa značajnom podrškom. Moćan je i vrlo utjecajan.
Libanske vlasti imaju vrlo malo ili nimalo utjecaja na postupke Hezbollaha.
Grupa, koju Ujedinjeno Kraljevstvo, SAD i drugi na Zapadu opisuju kao terorističku organizaciju, oslabljena je intenzivnim izraelskim zračnim napadima i ubistvima glavnih komandanata, uključujući i njenog vođu Hassana Nasrallaha. Ali nisu poraženi. Ostaju prkosni te su obećali oduprijeti se svakoj invaziji.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.