Ferhat Gokmen, jedan među hiljadama građana Turske koji su u noći 15. jula 2016. godine izašli na ulice kako bi se suprotstavili teroristima FETO-a koju su pokušali izvesti državni udar, osam godina kasnije prisjetio se detalja iz noći u kojoj su građani učestvovali u sprječavanju svrgavanja legalne vlasti.
U razgovoru za agenciju Anadolija, Gokmen je kazao kako je tih dana u Ankari boravio u posjeti rođacima, koji žive u glavnom gradu Turske.
Kako se prisjetio, kada je čuo poziv predsjednika Turske Recepa Tayyipa Erdogana putem televizije upućen građanima da izađu na ulice i trgove, vidio je više tenkova kako se kreću prema kompleksu Velike narodne skupštine Republike Turske.
Vojni rok je služio kao tenkista pa je, kako je kazao, znao šta može da se uradi u tom trenutku i da se bar minimalno onesposobi oklopno vozilo.
- Civili su pokušavali da spriječe tenkove. Znao sam da ne možemo uraditi mnogo, ali sam i ja bio među njima. Na prednje dijelove tenka smo bacali cerade i skidali im produžetke, antene za vezu. U tom trenutku je naišao vojni helikopter koji je otvorio vatru. Potrčao sam prema sestri i kćerki. Vidio sam da mi je zet ranjen. Krenuo sam da mu pomognem, ali je u tom trenutku tenk iskoristio metež i krenuo naprijed - rekao je Gokmen i dodao:
- Tenk me udario u desno rame i pao sam na trotoar. Zatim sam zaglavio između podloge i tenka. Na desnoj ruci još imam trag gusjenica.
Oporavak je, kako je rekao, trajao izuzetno dugo.
- Međutim, i da se nikad ne oporavim, i da umrem ispod tenka, nikad ne bih prepustio svoju domovinu izdajnicima - rekao je Gokmen.
Danas, kako kaže, s ponosom nosi orden gazije, kojim je odlikovan za otpor pučistima.
- Stvoritelj nije odredio da budem šehid, merteba gazije je ono s čim se ponosim, to je čast koja nije mjerljiva nikakvim ovosvjetskim mjerilima - poručio je Gokmen.
FETO kao opasnost za sve zemlje u kojima djeluje
Teroristička organizacija Fetullahci (FETO) odgovorna je za krvavi pokušaj puča u Turskoj u noći 15. jula 2016. godine.
Riječ je o terorističkoj organizaciji koju predvodi Fetullah Gulen, nastanjen u Sjedinjenim Američkim Državama, a čije izručenje je Turska zvanično zatražila od SAD-a.
Članovi te terorističke organizacije godinama su, namještanjem ispita, napredovali u službi, infiltrirajući se tako u institucije države. Potom su, najprije u decembru 2013. godine, pristalice FETO-a u pravosuđu Turske montiranim procesom o navodnoj korupciji pokušali procesuirati brojne visoke zvaničnike.
Nekoliko godina kasnije uslijedio je i krvavi pokušaj državnog udara terorista FETO-a, odnosno pokušaj puča kojeg su izveli oficiri koje je FETO infiltrirao u tursku vojsku.
Istraga u vezi s terorističkom organizacijom FETO pokazala je da se radi o globalnoj mreži koja ne predstavlja opasnost samo Tursku, nego i svakoj drugoj zemlji u kojoj je aktivna. Na to su u više navrata i ukazivali turski zvaničnici.
Tokom pokušaja puča u Turskoj poginule su 253, a ranjeno je više od 2.730 osoba.