Južnokorejski parlament izglasao je opoziv predsjednika Yoon Suk Yeola, što predstavlja vanredan politički udarac nakon što se njegova vladajuća stranka okrenula protiv njega zbog odbijanja da podnese ostavku nakon pokušaja uvođenja vojnog zakona.
Ovo je drugi put u manje od desetljeća da se predsjednik Južne Koreje suočava s postupkom opoziva dok je na funkciji.
Odluka znači da je Yoon suspendiran od obavljanja predsjedničkih ovlasti dok Ustavni sud ne donese konačnu presudu.
Ova dramatična odluka kulminacija je iznenađujućeg političkog sukoba koji je započeo kada je Yoon 3. decembra nakratko proglasio ratno stanje i poslao vojnike u parlament. Yoonov potez završio je katastrofalno, potaknuvši mnoge da pozovu na njegovu smjenu.
Opozicione stranke pokušale su ga opozvati prije sedam dana, no Yoon je tada preživio glasanje jer su članovi njegove vladajuće stranke "Moć naroda" bojkotirali glasanje, nadajući se da će predsjednik sam podnijeti ostavku.
Međutim, Yoon se odlučio na još čvršći stav, održavši prkosan govor u četvrtak u kojem je branio odluku o vojnom zakonu, kritizirao opoziciju, tvrdio da pokušava "spasiti zemlju" i obećao da će se "boriti do posljednjeg trenutka uz narod".
No, neposredno prije tog govora, čelnik njegove stranke povukao je svoju podršku predsjedniku i podržao opoziv kao "jedini način za odbranu demokratije", pozivajući zastupnike da glasaju prema vlastitoj savjesti.
Hiljade demonstranata okupile su se danas u Seulu, pozivajući Yoona na ostavku prije glasa, koje je prošlo s 204 glasa za i 85 protiv.