open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Izvještaj švedskog Instituta
Ratovi povećavaju potražnju: Proizvođači naoružanja 2023. zaradili 632 milijarde dolara
AUTOR: Deutsche Welle
02.12.2024. u 10:48
get url
text
Posebno ratovi u Ukrajini i Pojasu Gaze povećavaju potražnju za oružjem i vojnim opremom, ali i rastuća napetost u Istočnoj Aziji. U 2023. godini prihodi 100 najvećih proizvođača oružja na svijetu porasli su na ukupno 632 milijarde američkih dolara - povećanje od 4,2 posto u odnosu na 2022.
To je nalaz aktuelnog izvještaja švedskog Instituta za istraživanje mira (SIPRI), koji analizira poslovne rezultate 100 najvećih  kompanija u sektoru naoružanja.  
- Najvažnija promjena u 2023. godini je bila da su posebno evropske i američke kompanije napokon mogle povećanu potražnju zbog rata u Ukrajini pretvoriti u veće prihode - objašnjava Xiao Liang, jedan od autora izvještaja u intervjuu za DW.
- U 2022. godini vidjeli smo da su se mnoge kompanije još uvijek borile s posljedicama poremećaja u lancu snabdijevanja zbog pandemije korone i imale poteškoća s povećanjem proizvodnje.
Najveći porast 2023. godine zabilježili su ruski proizvođači oružja: SIPRI je evidentirao njihov porast prihoda za 40 posto. Nakon što se očekivana brza pobjeda nad Ukrajinom nije dogodila, Kremlj je drastično povećao narudžbe za oružje. Rakete, borbeni avioni i dronovi se dijelom proizvode u više smjena kako bi se nadoknadili značajni gubici materijala na ratištu, navodi se u izvještaju.
Jedina ukrajinska kompanija među 100 najvećih je JSC Ukrajinska odbrambena industrija. Povećala je svoje prihode za 69 posto.
Rat u Ukrajini imao je različite učinke na proizvođače oružja i drugdje u Evropi. Neke zemlje, poput Francuske i Italije, zabilježile su značajan pad prihoda. Nasuprot tome, njemačke kompanije zabilježile su porast od 7,5 posto.  
I pored uspona pojedinih kompanija, Evropa je u cjelini bila svjetska regija s najmanjim rastom u sektoru naoružanja s porastom od samo 0,2 posto u poređenju s 2022. godinom. To također ovisi o niskim proizvodnim kapacitetima i razmjerno niskim izdacima država za odbranu.
Na vrhu liste 100 najvećih svjetskih proizvođača oružja i dalje su američki giganti Lockheed Martin i RTX, bivši Raytheon. 
U  Aziji su prije svega proizvođači oružja iz Južne Koreje i Japana značajno povećali svoje prihode kao reakciju na povećane napetosti u regiji. Japan se naoružava intenzivnije nego ikad od kraja Drugog svjetskog rata i taj rast je počeo 2022. godine. Južnokorejski proizvođači oružja uspjeli su se probiti i na evropsko tržište: Hyundai Rotem Company prodaje tenkove i Poljskoj. U Kini, gdje je i inače privredni rast bitno sporiji od očekivanja Pekinga, prihodi proizvođača oružja porasli su u 2023. godini samo za 0,7 posto – najmanji uspon još od 2019. 
Šest od 100 najvećih proizvođača oružja smješteno je na Bliskom istoku. Njihov prihod porastao je u 2023. godini za 18 posto na 19,6 milijardi dolara. Nakon početka rata u Gazi, prihodi tri izraelske kompanije dostigli su rekordnih 13,6 milijardi dolara. To je bila najveća vrijednost koju su ikad zabilježili izraelski proizvođači oružja među 100 najvećih. Među tim kompanijama su i proizvođači protivzračnog sistema "Iron Dome" koji štiti Izrael od raketnih napada, ali je tražen i na istoku Evrope.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.