Vatikan je uoči početka konklave, izbora novog
pape, objavio snimke iz Sikstinske kapele koja je posebno uređena za ovaj važan događaj.
Izbor pape počinje danas u popodnevnim satima.
Press služba Vatikana objavila je snimke na kojima se vide stolovi za kojima će sjediti kardinali kada budu glasali. Na svakome je molitvenik, popis kardinala i njihova biografija. Vidljivi su i konac i kuglice kojima se bilježi koliko je koji kardinal dobio glasova.
Oblačenje u "Sobi suza"
Pripremljena je i papinska odjeća u različitim veličinama. Krojači Gammarelli tradicionalno pripremaju tri odore za visoku, srednje visoku i nisku osobu. Papom će postati kardinal koji dobije dvije trećine plus jedan glas kardinala koji glasaju.
Tokom izbora pape 133 kardinala koji učestvuju ne smiju koristiti mobitele niti druge elektroničke uređaje.
Glasački listić je pravougaonog oblika, s gornjom polovinom sa latinskom frazom, a donjom polovinom ostavljenom praznom da bi kardinal mogao napisati ime svog izabranog kandidata. Glasački listić je dizajniran tako da se presavije na pola - detalj koji propisuje Apostolska konstitucija Universi Dominici Gregis, objašnjava Vatican News.
Svaki kardinal elektor prima najmanje dva ili tri glasačka listića, koje dijele ceremonijalne službe. Zatim, stariji kardinal đakon žrijebom imenuje tri nadzornika (da prebroje glasove), tri infirmarii (za prikupljanje glasova bolesnih kardinala) i tri revizora (da provjere prebrojavanje). Ako neko od odabranih zbog bolesti ili drugih razloga ne može obavljati svoje uloge, na njihovo mjesto se izvlače nova imena. Ova faza je poznata kao prethodna analiza.
Prije početka glasanja, svi ne-elektori - uključujući sekretara Kolegija kardinala, majstora papinskih liturgijskih slavlja i ceremonijalne službenike - moraju napustiti Sikstinsku kapelu. Stariji kardinal đakon tada zatvara vrata, otvarajući ih i zatvarajući samo prema potrebi, kao na primjer kada infirmarii odu da pokupe glasove bolesnih kardinala i vrate se.
Kada papa bude izabran, bit će odveden u "Sobu suza", malu prostoriju pored Sikstinske kapele, u kojoj po prvi put oblači bijelo papinsko ruho.
Proces glasanja
Svaki kardinal, po redoslijedu prvenstva, upisuje ime svog izabranog kandidata na glasački listić, savija ga, podiže ga tako da bude vidljiv i nosi ga do oltara. Tu se stavlja kalež sa pločom koja ga prekriva.
Svaki elektor kaže naglas, na italijanskom:
- Chiamo a testimone Cristo Signore, il quale mi giudicherà, che il mio voto è dato a colui che, secondo Dio, ritengo debba essere eletto. (Za svog svjedoka pozivam Krista Gospoda, koji će mi biti sudija, da moj glas bude dat onome za koga vjerujem da treba da bude izabran po Bogu.)
Kardinal zatim stavlja glasački listić na ploču i koristi ga da spusti glas u kalež, klanja se oltaru i vraća se na svoje mjesto.
Kardinali koji su prisutni, ali zbog bolesti ne mogu hodati do oltara, daju svoj presavijeni glasački listić jednom od nadzornika, koji ga donosi na oltar i odlaže na isti način, bez ponovnog izgovaranja zakletve.
Bolesni kardinali glasaju u sobama
Ako je neki kardinal previše bolestan da bi bio u kapeli, tri ambulante ih posjećuju s poslužavnikom s glasačkim listićima i zapečaćenom kutijom (prethodno prikazanom praznom, a zatim zaključanom ključem na oltaru). Na vrhu kutije ima prorez u koji se mogu ubaciti presavijeni glasački listići. Nakon što su glasovi dati, ambulante donose kutiju nazad u kapelu, gdje se otvara pred biračima. Glasovi se broje i dodaju onima koji su već u glavnoj čaši.
Brojanje listića
Nakon što su svi glasovi dani, prvi ispitivač trese putir kako bi pomiješao listiće. Posljednji nadzornik ih zatim prebrojava jedan po jedan, prebacujući ih u drugu, praznu posudu. Ako broj glasačkih listića ne odgovara broju birača, svi glasački listići se spaljuju i odmah se održava novo glasanje. Ako je broj tačan, glasački listići se otvaraju i čitaju.

Prostorija gdje kardinali glasaju
Tri kontrolora sjede za stolom ispred oltara. Prvi čita ime napisano na glasačkom listiću i prosljeđuje ga drugom, koji potvrđuje ime i predaje ga trećem, koji ga čita naglas da ga svi čuju i snima glasanje. Ako se čini da dva glasačka listića ispisuje ista osoba i nose isto ime, računaju se kao jedan glas. Ako pokazuju različita imena, oba su nevažeća, iako ukupni glas ostaje važeći.
Nakon što se pročitaju svi glasački listići i zbroje glasovi, posljednji kontrolor probija svaki glasački listić iglom kroz riječ Eligo i provlači ih koncem. Krajevi uzice su vezani u čvor.
Za izbor pape potrebno 89 glasova
Za izbor novog pape potrebna je dvotrećinska većina. Za predstojeću konklavu u srijedu, 7. maja, to znači da je potrebno najmanje 89 glasova od 133 elektora.
Bez obzira na to da li je papa izabran, revizori pažljivo provjeravaju prebrojavanje i provjeravaju bilješke koje su napravili nadzornici kako bi bili sigurni da je sve ispravno obavljeno. Nakon toga, prije nego što birači napuste Sikstinsku kapelu, svi glasački listići se spaljuju u peći od lijevanog željeza koja je prvi put korištena u konklavi 1939. godine. Kontrolori to rješavaju uz pomoć sekretara Koledža i ceremonijalnih službenika, koje poziva stariji đakon.
Druga peć, postavljena 2005. godine, povezana je sa dimnjakom koji se vidi sa Trga Svetog Petra. Ovdje se dodaju hemikalije da oboje dim: crna ako papa nije izabran, bijela ako jeste.
Izbor između dva kandidata
Glasanje se odvija četiri puta dnevno - dva puta ujutro, dva puta popodne. Ako nakon tri dana nije izabran nijedan kandidat, glasanje se pauzira za jedan dan molitve, neformalne rasprave i kratku duhovnu pouku višeg kardinala đakona.
Glasanje se zatim nastavlja. Nakon svakih sedam dodatnih krugova bez uspjeha, slijedi još jedna pauza i opomena - prvo od strane višeg kardinala svećenika, a kasnije, ako je potrebno, i od strane višeg kardinala biskupa.
Ako i dalje nijedan papa nije izabran nakon 21 glasa, slijedi konačna pauza za molitvu, dijalog i razmišljanje. U ovom trenutku, glasanje se nastavlja - ali kardinali mogu birati samo između dva kandidata koji su dobili najviše glasova u prethodnom krugu. Čak i tada je potrebna dvotrećinska većina, a dotičnim kandidatima nije dozvoljeno da glasaju.