Rukometni mundijal

Danska impresivnom igrom razmontirala Norvešku za prvo svjetsko zlato

Objavljeno: 27.01.2019. u 18:58

Rukometna reprezentacija Danske osvojila je svoje prvo svjetsko zlato nakon što je u finalu sa 31:22 savladala selekciju Norveške

Rukometna reprezentacija Danske novi je prvak svijeta. Danci su u finalu 26. Svjetskog prvenstva, koje su organizovali zajedno sa Njemačkom, u potpunosti nadigrali selekciju Norveške rezultatom 31:22 i tako stigi do svoje prve titule svjetskog prvaka.

Skandinavski derbi između dvije zemlje koje nikada nisu bile na svjetskom tronu nešsto bolje su otvorili Norvežani, no nije dugo trebalo danskoj mašineriji da proradi.

Nakon 4:4 selekcija Nikolaja Jacobsena je stigla do prvog vodstva i do kraja je nije ispuštala, a prednost je polako rasla. Danska je tako na poluvrijeme otišla s najvećom prednošću u prvih 30 minuta koja je iznosila sedam golova.

Koliko dobro i kvalitetno su Danci igrali u odbrani u prvom poluvremenu najbolje govori podatak da je Myrhol svoj prvi gol postigao tek u drugom dijelu utakmice.

Landin je i večeras bio na nivou, s tim da se niko od njegovih kolega nije posebno isticao, kao recimo Mikkel Hansen u polufinalnom duelu protiv Francuske.

Danci su u nastavku susreta u potpunosti "uništili" finale jer su naprasto dominirali tokom ove utakmice, a sredinom drugih 30 minuta domaćin SP-a je stigao do velikih deset golova prednosti. Već tada dalo se naslutiti da su šanse za bilo kakav povratak svjetskih viceprvaka.

Finale su, s izuzetkom jedne greške, odlično vodile hrvatske sudije, a Danska je do prve titule svjetskog prvaka stigla sa sve samim pobjedama. Danska je na kraju u finalnoj utakmici slavila sa 31:22 i tako "čekirala" svoje mjesto na Olimpijskim igrama u Tokiju 2020. godine.

Sa deset golova Norvežanin Joendal je bio prvi strijelac finala, no to nije bilo ni blizu dovoljno da Mikkelu Hansenu preuzme titulu najboljeg strijelca SP-a. Danski lijevi bek finale se završio sa sedam postignutih golova.

Izvor:   Faktor

Faktor pratite putem aplikacija za Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook i Twitter. Zabranjeno je prenošenje sadržaja bez odobrenja redakcije. Kontaktirajte nas na [email protected]