Eurobasket 2022
Drama u Berlinu: Francuzi se vratili iz ponora, u produžetku srušili Italiju i plasirali se u polufinale
Košarkaška reprezentacija Francuske igrat će u polufinalu Eurobasketa.
14.09.2022. u 19:19

Francuzi su u četvrtfinalnom meču poslije drame i produžetka srušili Italiju rezultatom 93:85 (27:20, 11:11, 18:31, 21:15, 16:8).

Francuska je poslije prvog poluvremena imala sedam poena prednosti (38:31).

Nakon prve četvrtine koja je okončana 27:20 za Francusku, druga je bila znatno siromašnija i okončana je rezultatom 11:11.

Treća dionica igre u potpunosti je pripala Italijanima, koji su postigli 31 poen, naspram 18 koliko je ubacila Francuska. Tako je selekcija Italije deset odlučujućih minuta dočekala sa šest poena prednosti (56:62).

Kompletnu četvrtu četvrtinu Italijani su bili u vodstvu, međutim Francuzi su se vratili kada je djelovalo da je ovaj meč za njih izgubljen.

Pet sekundi do kraja Heurtel je donio Francuskoj izjednačenje 77:77, a nakon što je Fontecchio imao priliku da svoj tim odvede na plus četiri, možda i riješi meč, ali je promašio oba slobodna bacanja.

Fontecchio je preuzeo odgovornost i u posljednjem napadu na utakmici, ali nije uspio pogoditi, tako da je meč otišao u produžetak.

Francuska je pet minuta dodatne igre dobila rezultatom 16:8 za konačnih 93:85.

Thomas Heurtel je kod Francuza postigao 20 poena, Rudy Gobert 19, Evan Fournier 17... Kod Italije su do 21 brojali Simone Fontecchio i Marco Spissu.

Vrijedi istaknuti da je jedan od trojice abitara koji su dijelili pravdu bio Tuzlak Edin Zurapović.

Francuska će u polufinalu igrati protiv boljeg iz duela Slovenija - Poljska. Drugi polufinalni par čine Njemačka - Španija.