Turska
Hiljade plivača preplivalo preko Bosfora iz Azije u Evropu
Najbolje organiziranu utrku te vrste na svijetu u muškoj konkurenciji je osvojio Meliksah Dugen, dok je u ženskoj konkurenciji na obalu drugog kontinenta isplivala Ilgin Selik
21.07.2019. u 16:24

Ukupno 2.400 plivača iz 59 zemalja učestvovalo je danas na 30. Samsung interkontinentalnom takmičenju preko Bosfora.

Učesnici jedinstvenog takmičenja zaplivali su iz mjesta Kanlica na azijskoj obali Bosfora, a utrka je završena na europskoj obali kod parka Kurucesme Cemil Topuzlu.

Takmičari su plivali u grupama, a start utrke označio je turski ministar sporta i omladine Mehmet Muharrem Kasapoglu.

Plivači su nosili čipove na nogama koji su mjerili njihov vrijeme i odredili konačni poredak.

Najbolje organiziranu utrku te vrste na svijetu u muškoj konkurenciji je osvojio Meliksah Dugen koji je kanal dug 6,5 kilometara preplivao za 48 minuta i 28 sekundi.

Drugo mjesto je osvojio domaći Efe Erdum, dok je Ukrajinac Artur Artmanov bio trećeplasirani.

U ženskoj konkurenciji pobjedu je izvojevala Ilgin Selik. Drugo mjesto je pripalo domaćoj takmičarki Hilal Zeynep Sarac, dok je treće mjesto pripalo Siri Nur Eroglu.