open-navfaktor-logo
search
Usvojena peticija
Još jedna velika pobjeda istine i pravde o genocidu u Srebrenici u Kanadi
U roku od 45 dana poslije prezentiranja peticije, Vlada Kanade će odgovoriti na zahtijev peticije. Očekuje se donošenja zakona kojim će se krivično sankcionisati negatori genocida u Srebrenici u Kanadi
31.05.2019. u 08:33
get url
text

U Kanadskom parlamentu jučer je prezentirana, usvojena i poslana Vladi peticija e-1837 kojom se traži krivično sankcionisanje negatora genocida u Srebrenici u Kanadi. Prezentaciju peticije je obavio član Kanadskog parlamenta i sponzor peticije Brian Masse. Delegacija Instituta za istraživanje genocida Kanada IGK predvođena direktorom Emirom Ramićem je prisustvovala prezentaciji u parlamentu.

Na prijedlog IGK Kanadski parlament je pokrenuo peticiju e-1837 za donošenje zakona o kažnjavanju svih koji negiraju da se u Srebrenici dogodio genocid.

-Veličanstveno je bilo učestovati u zajedničkoj borbi za istinu i pravdu. Kanada je ponovo ujedinila prijatelje istine i pravde u svijetu. Poslije uspješno završenog potpisivanja peticije, ona je prezentirana Parlamentu. U roku od 45 dana poslije prezentiranja peticije, Vlada Kanade će odgovoriti na zahtijev peticije. Očekuje se donošenja zakona kojim će se krivično sankcionisati negatori genocida u Srebrenici u Kanadi - saopćio je IGK.

U govoru prilikom prezentacije peticije, član Kanadskog parlamenta i sponzor peticije Brian Masse je rekao: "Gospodine Predsjedavajući Parlamenta. Uoči dana Bijelih traka, vrijeme je da se razmisli o negiranju genocida koji i dalje ugrožava naš svijet. Peticija 1837 je prilika za ispitivanje mogućih postupaka i inicijativa koje bi Vlada Kanade mogla poduzeti kako bi se borila protiv ovog jezivog ponašanja. Ovaj Parlament je jednoglasno proglasio mjesec april kao 'mjesec sjećanja na genocid, osudu i prevenciju' te imenovao one genocide koje je priznao Kanadski parlament, uključujući i genocid u Srebrenici. Vrijeme je da vlada Kanade proširi resurse na komemoraciju na žrtve i preživjele žrtve genocida, obrazuje javnost i poduzme konkretne akcije kako bi se suprotstavila negiranju genocida, kao jednom opasnom obliku mržnje koji ponovno otvara rane i podstiče podjelu među ljudima. Istina je pravda, a iskrenost je put ka pomirenju i miru".

U saopćenju za javnost, izdanom odmah poslije parlamentarne prezentacije peticije, sponzor i član Kanadskog parlamenta Brian Masse je pozvao Vladu Kanade da se svim raspoloživim sredstvima bori protiv negiranja genocida u Srebrenici.

-Potrebno je djelovati da se zaustavi genocid kao opasan oblik mržnje. 2015. godine Kanadski parlament je donio jednoglasnu historijsku odluku za priznavanje mjeseca aprila kao "Mjesec sjećanja na genocid, osudu i prevenciju". Genocidi koji su priznati u Kanadi od Parlamenta i Vlade su: holokaust, genocid nad Tutsima u Ruandi, ukrajinski Holodomor, Armenski genocid, Yazidisa genocid, Rohingya genocid i genocid u Srebrenici. Godine 1995. vojska RS-a, sa paravojnim i policijskim snagama je u Srebrenici ubila više od 8.000 Bošnjaka. Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju i Međunarodni sud pravde u Hagu donijeli su konačne presude da je ovaj masakr bio čin genocida i sad je ovaj genocid istaknut i prepoznat i u Kanadskom muzeju ljudskih prava - naveo je u saopćenju.

Godine 2010. Kanadski parlament je jednoglasno usvojio rezoluciju M-416, koju je Masse predstavio, a u kojoj je priznat genocid u Srebrenici, te je Parlament uspostavio "Dan sjećanja na genocid u Srebrenici u Kanadi". 

-Spomenik koji podsjeća na genocid u Srebrenici je postavljen u parku Jackson u Windsoru u kanadskoj provinciji Ontario. Kao što su druge zemlje u Evropi, poput Belgije, Švicarske i Njemačke poduzele ozbiljne korake kako bi se suprotstavile negiranju genocida, Kanada treba da proširi resurse ili primijeni nove strategije za rješavanje ovog opasnog problema - dodaje se u saopćenju.

U razgovoru sa delegacijom IGK Masse je, nakon predstavljanja peticije 1837, izjavio: "Ovo je prilika za vladu Kanade da ispita sve opcije za borbu protiv genocida, tog strašnog oblika mržnje koji se sve više pogoršava dezinformacijama i neznanjem i koji može dovesti do ponovnog nasilja u regionu".

Zahvaljujući se Brianu Masseu i Kanadskom parlamentu, odnosno državi Kanadi, direktor Instituta za istraživanje genocida Kanada Emir Ramić je rekao: "Danas smo prisustvovali historijskom trenutku u Kanadskom parlamentu. Prezentacijom peticije napravljen je odlučujući korak da Kanada krivično sankcioniše negatore genocida u Srebrenici. Donošenjem zakona o zabrani negiranja genocida u Srebrenici, Kanada bi dala veliki doprinos istini i pravdi i tako učinila veliki korak ka prevenciji u borbi protiv genocida u svijetu. Istovremeno Kanada bi tako doprinijela miru i sigurnosti u Bosni i Hercegovini i regionu koji se moraju bazirati na istini, pravdi i kulturi sjećanja. Zahvaljujem se članovima Upravnog odbora i Internacionalnog ekspertnog tima IGK, Kongresu Bošnjaka Sjeverne Amerike, Islamskoj zajednici Bošnjaka Sjeverne Amerike, FB grupi Peticija e-1837, mnogoborjnim pojedincima, organizacijama, zajednicama, intelektualcima, istraživačima i aktivistima ljudskih prava i sloboda iz čitavog svijeta za nesebičnu ulogu u procesu lobiranja za potpisivanje peticije e-1837 i za uspješno prezentovanje u Kanadskom parlamentu".

Dodao je da je ovo primjer kako se institucionalno treba odnositi prema kulturi sjećanja upotrebom naučno istraživačkih, sudskih i historijskih činjenica.

-Lobiranje za peticiju je ujedinilo sve značajnije institucije, organizacije i pojedince, prijatelje i aktiviste istine i pravde u svijetu, u procesu borbe protiv negiranja genocida i reviyije sudskih, naučno istraživačkih i historijskih činjenica. To je značajan korak u nastajanju tako potrebne koalicije za mir, sigurnost i saradnju utemeljene na istini i pravdi - rekao je Ramić, saopćio je IGK.

2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.