Željo - Torpedo 9:1
Na današnji dan 1946. godine: Najveća pobjeda Plavih u historiji gradskih derbija
Fudbaleri Željezničara na današnji dan ostvarili su najveći pobjedu u gradskim derbijima.
29.12.2020. u 08:50

Po teškom i klizavom terenu, koji je bio prekrivem snijegom, 29. decembra 1946. godine, odigrana je utakmica između Željezničara i Torpeda (današnji FK Sarajevo) u kojoj je tim sa Grbavice trijumfovao sa ubjedljivih 9:1.

Rezultat na poluvremenu glasio je 5:0, a ovo je ujedno i najveća pobjeda Želje nad Sarajevom u historiji gradskih derbija, piše Historija.

Golove za FK Željezničar su postigli: Lazarević 3, Konjevod i Lovrić po 2, Rajlić i Domorocki po jedan.

- Rijetke napade Torpeda, razbijao je uglavnom srednji red Željezničara. U prvom poluvremenu Željezničar je u svemu nadmašio svog protivnika i postigao čak pet golova. U nastavku mreža Alajbegovića zatresla se još četiri puta, a počasni gol za Torpedo dao je Novo iz penala - piše Historija.

Za FK Željezničar su u ovoj utakmici nastupili: Kantaradžić, Begić, Mamić, Marjanović, Šilić, S. Alajbegović, Domorocki, Konjovod, Rajlić, F. Lovrić i Lazarević, a za FK Torpedo: Alajbegović, Šarenkapa, Vlačić, Stričić, Pauković, Sklopovi, Lovrić, Novo, Fizović, Alajbegović, Šaković (Mustagrudić).