Eurobasket 2022
TOK UTAKMICE/Litvanija - Bosna i Hercegovina 87:70
Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je od Litvanije u direktnom obračunu za plasman u osminu finala Eurobasketa.
07.09.2022. u 13:57

Litvanci su bili bolji tokom cijelog susreta i na kraju zasluženo slavili 87:70.

Zmajevi su na Eurobasketu u Njemačkoj ostvarili dvije pobjede, uz tri poraza. Bh. tim savladao je Mađarsku i Sloveniju, a izgubio od Njemačke, Francuske i Litvanije.

Tekstualni prijenos meča BiH - Litvanije mogli ste pratiti na portalu Faktor.

________________________

4. četvrtina

Kraj meča.

10. minut: Kuzminskas postiže tri poena za 87:70. Bit će to konačan ishod. Litvanija ide u drugi krug.

10. minut: Musa se žali na povredu. Manje od 40 sekundi ostalo je do kraja. BiH sve bliže tome da se oprosti od Eurobasketa nakon grupne faze.

9. minut: Trojka Litvanije sa zvukom sirene - 84:70.

8. minut: Nije uspio Nurkić pogoditi trojku i tako zakuhati završnicu u Kelnu.

8. minut: Dva poena Nurkića - 81:70.

8. minut: Oba puta Musa precizan - 81:68.

8. minut: Musa će ponovo na liniju slobodnih bacanja, nakon što je izborio prekršaj.

7. minut: Musa je pogodio slobodno bacanje, lopta za BiH.

7. minut: Dva poena Litvanije, a potom zbog prigovora i tehnička njihovom selektoru.

7. minut: Prekršaj Nurkića u napadu, njegov četvrti faul.

7. minut: Grigonis iz slobodnih bacanja vraća Litvaniji plus 14- 79:65.

6. minut: Ponovo BiH nije uspjela realizirati napad. - 77:65.

6. minut: Musa ne pogađa, BiH je propustila šansu da dođe na minus 10.

5. minut: Litvanci su napravili grešku u napadu.

5. minut: Poeni Nurkića - 77:65.

5. minut: Dva poena Muse sa linije slobodnih bacanja - 77:63.

4. minut: Kamenjaš ne pogađa zicer ispod koša.

4. minut: Nesportska greška Brazdeikisa. Nurkić pogađa jedno od dva slobodnih bacanja, lopta je za BiH - 77:61

3. minut: Dva poena Brazdeikisa, na drugoj strani težak promašaj Kamenjaša za tri poena - 77:60.

3. minut: Gegić je promašio dva, a jedno slobodno bacanje pogodio - 75:60.

3. minut: Gegić je probao za tri poena, Grigonis je napravio prekršaj. Bh. košarkaš će na liniju slobodnih bacanja.

2. minut: Sjajna blokada Nurkića. Roberson nije bio precizan za tri poena.

2. minut: Kamenjaš je bio usamljen na šutu za tri poena, svi su stali misleći da se oglasila sudijska pištaljka, ali bh. centar nije bio precizan - 75:59.

1. minut: BiH bez poena u prvom napadu.

______________________

3. četvrtina:

Kraj treće dionice koja je pripala Litvancima 19:17. Veliku prednost ima Litvanija uoči deset odlučujućih minuta.

10. minut: BiH je pogriješila u napadu, Haliloviću je ispala lopta. Butkevičius postiže trojku - 75:59.

10. minut: Dva poena Butkevičiusa iz slobodnih bacanja - 72:59.

9. minut: Gegić je zakucao, igra u odbrani daje rezultat - 70:59.

9. minut: Ponovo se uspio odbraniti bh. tim, Gegić postiže lagane poene - 70:57.

9. minut: Odličan presing i odbrana BiH, a iz kontranapada pogađa Vrabac. Litvanija traži minut odmora - 70:55.

8. minut: Poeni Halilovića iz slobodnih bacanja - 70:53.

7. minut: Musa je bio u napadu, nije uspio šutirati prema košu, lopta za Litvance.

7. minut: Lekavičius je pogodio slobodno bacanje, imaju Litvanci i napad.

7. minut: Vrabac je zaradio tehničku grešku, po licu je "dobio" Valanciunas.

7. minut: Vrabac precizan za tri poena - 69:51.

6. minut: Musa je pogodio jedno slobodno bacanje - 69:48.

5. minut: Butkevičius postiže trojku - 69:47.

5. minut: Dva poena Valanciunasa, dva Muse - 66:47.

4. minut: Jakobaitis precizan - 64:45.

4. minut: Sabonis je napravio treći prekršaj.

3. minut: Konačno Roberson postiže trojku - 62:45.

3. minut: Trojka Brazdeikisa za plus 20 - 62:42. Zmajevi skoro tri minuta bez postignutih poena, što je natjeralo selektora Bećiragića da traži time-out.

3. minut: Još jedan neuspješan pokušaj Robersona za tri poena.

3. minut: Pogriješili su i Litvanci u napadu.

2. minut: Nurkić neprecizan za dva poena. Prve dvije i po  minute bez poena bh. tima.

2. minut: Dva poena Litvanaca, ni Kamenjaš nije pogodio trojku - 59:42.

1. minut: Promašaj Robersona za tri, prije njega nije uspio pogoditi ni Musa.

1. minut: Sabonis pogađa jedno od dva slobodna bacanja - 57:42.

1. minut: Prekršaj Nurkića nad Sabonisom, treći njegov faul.

1. minut: Krenulo je drugo poluvrijeme.

2. četvrtina

U našoj selekciji 14 poena ima Musa, 10 Nurkić, Atić i Roberson po pet.

Litvanski centri Sabonis i Valenciunas imaju po 11 poena na kontu, Grigonis 14 i sve je postigao u prvoj četvrtini.

10. minut: Musa nije uspio pogoditi posljednji napad u prvom poluvremenu. Završeno je prvo poluvrijeme rezultatom 56:42. Druga dionica pripala je Litvancima rezultatom 28:14.

10. minut: Na drugoj strani Nurkić je na liniji slobodnih bacanja. Jedno je promašio, a drugo pogodio - 56:42.

10. minut: Giedraitis pogađa trojku za plus 15 - 56:41.

9. minut: Konačno lagani poeni za tim BiH. Zakucao je Kamenjaš - 53:41.

9. minut: BiH opet nije riješila napad. Nurkić je bio neprecizan. Samo 11 poena Zmajeva u drugoj četvrtini.

9. minut: Dva poena Sabonisa- 53:39.

8. minut: Oba puta prezican Jokabuitis za 51:39 i novu maksimalnu  prednost Litvanaca.

8. minut: BiH se muči u napadu, Musa je izgubio loptu. Roberson ne dozvoljava Jokubaitisu lagane poene, ali ga šalje na liniju slobodnih bacanja.

8. minut: Nurkić za tri, ispada lopta iz koša. Brazdeitis na drugoj strani pogađa za dva poena. Litvanija na maksimalnih plus 10 - 49:39.

8. minut: Sada Nurkić faulira Sabonisa. Ovoga puta Litvanac bez greške - 47:39.

7. minut: Polovičan uspjeh Sabonisa, uz skok u napadu Litvanaca - 45:39.

7. minut: Novi prekršaj Sulejmanovića nad Sabonisom. Litvanac će ponovo imati priliku da poveća prednost svog tima iz slobodnih bacanja.

7. minut: Trojka Muse, njegov 14 poen. - 44:39.

7. minut: Sabonis oba puta precizan - 44:36.

7. minut: Prekršaj Sulejmanovića nad Sabonisom, koji će na liniju slobodnih bacanja.

6. minut: Musa griješi u napadu, sudije dodjeljuju loptu Litvancima.

6. minut: Jokabaitis precizan za dva - 42:36. Minuta odmora selektora Bećiragića.

5. minut: Novi poeni Valanciunasa, Litvanija na plus četiri - 40:36.

4. minut: Poeni Litvanaca, a zatim i Atića - 38:36

4. minut: Brazdeitis je opet precizan za dva, uzvraća Roberson - 36:34.

4. minut: Vraća se Nurkić na parket.

3. minut: Dva poena Brazdeitisa  - 34:32. BiH igra bez Muse i Nurkića, koji su na odmoru.

2. minut: Zakucavanje Valanciunasa, a prve poene postiže Halilović - 32:32.

1. minut: Valanciunas postiže dva poena iz slobodnih bacanja - 30:30.

1. minut: Poeni Kamenjaša, BiH vodi 30:28.

1. četvrtina

Kraj prve četvrtine. Neriješeno je - 28:28. Musa ima 11,  Nurkić devet poena u timu BiH.

10. minut: Trojka Nurkića, kada se činilo da je napad izgubljen - 28:28.

10. minut: Kuzminskas je pogodio oba bacanja - 28:25.

10. minut: Kuzminskas ide na liniju slobodnih bacanja poslije prekršaja Gegića - 26:25.

10. minut: Trojka Atića, BiH dolazi na minus jedan - 26:25.

9. minut: Poeni Gegića nakon dobre odbrane Zmajeva - 26:22.

8. minut: Poeni Muse iz slobodnih bacanja - 26:20.

8. minut: Trojka Grigonisa - 26:18. Grigonis na kontu već ima 14 poena.

8. minut: Musa smanjuje na 23:18.

7. minut: Grigonis postiže trojku za 23:16.

7. minut: Promašaj Robersona za tri poena.

6. minut: Jokubaitis precizan za tri, Roberson vraća istom mjerom - 20:16.

6. minut: Poeni Nurkića - 17:13.

5. minut: Trojka Litvanije - 17:11.

5. minut: Ponovo Musa preuzima odgovornost i postiže dva poena - 14:11.

5. minut: Valanciunas je pogodio jedno od dva slobodna bacanja - 14:9.

4. minut: Trojka Grigonisa, Musa potom postiže dva poena - 13:9.

3. minut: Valanciunas i Grigosni postižu po dva poena - 10:7.

3. minut: Nurkić postiže četvrti poen - 6:7.

3. minut: Sjajan prodor Muse, ali lopta ne ulazi u koš. Litvanci potom prave grešku u napadu.

2. minut: Četvrti poen Sabonisa - 6:5.

2. minut: Trojka Muse - 4:5.

2. minut: Sabonis precizan za dva poena - 4:2.

1. minut: Poeni Nurkića i poravnanje - 2:2.

1. minut: Prvi poeni na meču. Valanciunas pogađa dva slobodna bacanja. Prvu ličnu grešku zaradio je Halilović - 2:0.

1. minut: Pokušao je Roberson za tri poena, nakon dobre odbrane BiH, ali neprecizno.

1. minut: Počela je utakmica.

Petorka BiH: Roberson, Halilović, Musa, Nurkić, Atić.

_____________________

14:24 U toku je intoniranje nacionalnih himni.

14:09 BiH je prvi i posljednji put grupu prošla na svom prvom učešću na Evropskom prvenstvu 1993. godine. Tada je selekcija BiH stigla do četvrtfinala u kojem je poražena od Hrvatske.

14:05 Bivši reprezentativac BiH Mirza Teletović ima poruku za Zmajeve

14:03 Posljednji obračun s Litvancima na Eurobasketu BiH je dobila, ali se na kraju nije radovala. O tome više možete čitati OVDJE.

14:00 O suđenju se mnogo govori tokom Eurobasketa, posebno o nekim čudnim odlukama, nejasnom kriteriju koji arbitri zauzimaju. Martin Kozlovskis iz Latvije, Lorenzo Baldini iz Italije i Martin Horozov iz Bugarske vodit će ovaj meč.

13:58 Poštovani čitatelji, dobrodošli na tekstualni prijenos meča Eurobasketa između košarkaških selekcija Bosne i Hercegovine i Litvanije.