Festival u Novom Sadu
Zapaženi rezultati bh. predstavnika na Evropskom prvenstvu u šahu
Mladi šahisti iz Bosne i Hercegovine ostvarili su zapažene rezultate na Evropskom prvenstvu u rapidu, koje je održano u Novom Sadu.
29.12.2021. u 15:29

Naša zemlja imala je predstavnike u šest uzrasnih kategorija, od osam do 18 godina.

Najbolje rezultate ostvarile su šahistikinje i šahisti u kategoriji do 14 godina, gdje je ujedno konkurencija bila i najjača, a ujedno i najbrojnija.

Milana Babić osvojila je šesto mjesto od šest poena iz devet partija (nastupilo 37 djevojčica). U istoj kategoriji, kod dječaka, najbolji je bio Sanjin Čulum, koji je sa šest poena iz devet partija zauzeo deseto mjesto. Na 16. mjestu završio je Muhamed Šišić (5,5/9), 23. je bio Mirko Šajin (5/9), 25. Slobodan Pištalović (5/9), dok je razočarao državni prvak Ismet Mešić, od kojeg se očekivalo više, a završio je na diobi od 27. do 34. mjesta sa 4,5 poena. U ovoj kategoriji kod šahista nastupila su 63 takmičara.

Najbolji plasman u kategoriji do osam godina ostvario je Filip Stošić koji je završio na 22. mjestu (pet poena iz devet partija). U uzrastu do deset godina kod šahistkinja Jona Aranđelović Rakas osvojila je 19. mjesto (5/9), a kod šahista Đorđe Lukić bio je 31. (4,5/9).

Anastasija Đurić (15. mjesto) bila je najbolja u konkurenciji do 12 godina, dok je Borna Pehar najbolje plasirani bh. predstavnik u kategoriji do 12 godina kod šahista (26. mjesto sa 4,5 poena iz devet partija). Anastasija Stankić i Aleksa Babić ostvarili su najbolje plasmane u konkurenciji do 16 godina (22. i 36. mjesto).

U uzrastu do 18 godina Ivana Mikić zauzela je 18. mjesto, dok je Marko Ninković završio na 16. mjestu.
Danas i sutra u Novom Sadu će biti biti održano i Evropsko prvenstvo u brzopoteznom.