Amerikanac Jason Lee Beckwith govori tek nekoliko riječi španskog jezika, no to ga nije spriječilo da upravo u Španiji zaključi transakciju svog života.
Naime, on je svoj pansion u rodnoj Kaliforniji zamijenio, ni više ni manje nego, za selo na sjeverozapadu ove evropske države.
Jason je prodao svoju nekretninu u SAD-u i potrošio 310.000 eura (nešto više od 260.000 funti) na kupovinu sela Salto de Castro, piše britanski
Express. Dakle, izdvojio je iznos po kojem bi se mogao kupiti neki prosječni stan u nekoj evropskoj metropoli.
Selo se prostire na površini od 6.000 kvadratnih metara, a smješteno je u ruralnoj Španiji, u pokrajini Zamora, uz samu granicu s Portugalom.
Sadrži 44 kuće, bar, školu s nekoliko učionica, pansion s 14 soba, staru kasarnu, sportske objekte, pa čak i crkvu. No ono što mu nedostaje su stanovnici - trenutna populacija mjesta broji nula stanovnika.
I ovo nije prvi put da selo s bogatom historijom mijenja vlasnika i puni medije. Oglas za prodaju sela pojavio se i prije tri godine, kada je dospio na naslovnice španskih medija. Ubrzo je objavljeno kako ga ja za 300.000 eura kupio građevinski biznismen Óscar Torres Gallego iz Toleda, koji je, prema pisanju belgijskog Brussels Timesa, imao velike planove za njegovu transformaciju u uspješnu turističku destinaciju, slične težnjama prethodnih vlasnika koji su kupili selo početkom 2000-ih.
Međutim, samo 12 mjeseci kasnije, u drugoj polovini 2023. godine, ponovo ga stavio u prodaju. I gotovo udvostručio cijenu.
Iako je Torres napravio neka arhitektonska poboljšanja u selu i pokrenuo potrebne procese s lokalnom upravom za svoj projekt, planove su ometala poslovna ograničenja, pa ga je odlučio ponuditi nekome ko bi bio zainteresiran nastaviti s obnovom i upravljanjem selom. Tražio je čak 580.000 eura.
Međutim, ostaje nepoznato je li Jason baš od njega kupio selo ili je u međuvremenu postojao još koji vlasnik. U svakom slučaju, realizirana kupoprodajna cijena, koju prenosi Express, daleko je niža od spomenutih 580.000 eura.
Jason je za Express izjavio kako je tražio novu investiciju, a trenutak u kojem je vidio oglas za Salto de Castro opisao je "kao da mu se u glavi okrenuo prekidač".
Za selo ima velike planove: planira obnavljati jednu po jednu zgradu. Prvi zadatak mu je obnoviti crkvu koju bi koristio za sve vrste ceremonija, a zatim želi početi raditi na seoskom bazenu.
Selo je 1940-ih izgradila kompanija za proizvodnju električne energije kako bi smjestila porodice radnika koji su gradili obližnji rezervoar. Međutim, nakon završetka radova stanovnici su se postepeno raseljavali, a selo do 1989. godine više nije bilo stanovnika. Ostalo je napušteno i zapušteno.
Jason i njegova supruga rekli su kako Salto de Castro namjeravaju vratiti u život, ali pritom sačuvati njegovu izvornu arhitekturu i sklad s okolinom rezervata prirode Meseta Ibérica u kojem se nalazi.
- To se nikada neće promijeniti i ja to volim, nećemo graditi Disneyland - napomenuo je Jason.
Procjenjuje da će se ukupni trošak obnove i transformacije sela popeti na više od pet miliona eura (oko četiri miliona funti), ali očekuje da će postojati određena mjera subvencije španske nacionalne vlade, kao i lokalne regije Junta de Castilla y León.
U međuvremenu je, kako bi uspio u svom naumu, pokrenuo i GoFundMe akciju prikupljanja sredstava za pomoć projektu, koja je dosad skupila 510 dolara (390 funti) od očekivanih 300.000 dolara (230.000 funti), piše Express.