navbar

COOLSTYLE

faktor
search
search
search
Nastala u Meksiku

Jedna od najpopularnij salata na svijetu proslavila 100. rođendan

Prvo se zvala avijatičarska salata

AUTOR: Faktor
Objavljeno: 10.07.2024. u 18:47
get url
text
Ova salata je poznata u cijelom svijetu ali rijetki su oni koji znaju da je njeno porijeklo meksičko. Riječ je o Cezar salati, vjerovatno najpopularnijoj na svijetu koja nastala 1924. godine u meksičkom gradu Tijuani.
Tijuana je tada bila mjesto u koje su Amerikanci masovno odlazili piti. A prema legendi, upravo je 4. jula 1924. godine , na američki Dan nezavisnosti, u restoranu Caesar prvi put poslužena Cezar salata.
Prvo se zvala avijatičarska salata, budući da su prvi ljudi koji su je probali bili piloti koji su posjetili ovaj restoran. No tri godine kasnije salata je preimenovana u čast svog tvorca - Caesar Cardinija.
Caesar je u ovom restoranu radio zajedno sa svojim bratom Alexom, koji je bio glavni chef kuhinje, a oboje su bili italijanski imigranti. A iako se smatra da je upravo Caesar stvorio ovu salatu, New York Times je nedavno pisao da su italijanska braća zapravo ukrala recept majke jednog od Caesarovih kuhara.
Prema originalnom receptu, Cezar salata sastojala se od zelene salate, komada hljeba pečenih na ulju, poširanog jajeta, maslinovog ulja, Worcestershire umaka, bijelog luka, senfa, parmezana, limunovog soka, bijelog biberaa, soli i sirćeta od kruške.
search icon
prikaži komentare (0)
POVEZANO