navbar

COOLSTYLE

faktor
search
search
search
Svi to radimo, pa i ljekari

Istraživači s Harvarda upozoravaju: Ako mjerite krvni pritisak dok sjedite, rezultat može biti pogrešan

Iako se pritisak mjeri obično u sjedećem položaju, povišene vrijednosti krvnog pritiska često postaju vidljive samo u ležećem položaju što znači da mnogi ostaju neprepoznati sa stanjem koje se naziva tihim ubicom zbog izostanka simptoma

AUTOR: Faktor
Objavljeno: 09.03.2025. u 10:13
get url
text
Prema novoj američkoj studiji, mnogi griješe pri mjerenju krvnog pritiska, uključujući i ljekare.
Iako se pritisak mjeri obično u sjedećem položaju, povišene vrijednosti krvnog pritiska često postaju vidljive samo u ležećem položaju što znači da mnogi ostaju neprepoznati sa stanjem koje se naziva tihim ubicom zbog izostanka simptoma.
Visok krvni pritisak odgovoran je za oko polovinu smrtnih slučajeva godišnje kao posljedica kardiovaskularnih bolesti, povećava rizik od srčanog i moždanog udara. Iz tog razloga visoki krvni pritisak treba otkriti i liječiti na vrijeme.
Tim s Harvard Medical School proučavao je više od 11.000 odraslih osoba bez poznatih postojećih stanja i mjerio krvni pritisak dok su sjedili i ležali na leđima 20 minuta.
Visok pritisak definirali su kao sistolički krvni pritisak iznad 130 mmHg i dijastolički krvni pritisak iznad 80 mmHg. Istraživači su otkrili da je 16,4 posto pacijenata koji nisu imali visoki krvni pritisak dok su sjedili imali visok krvni pritisak u ležećem položaju.
- Poznato je da je u 24-satnom mjerenju krvnog pritiska noćni krvni pritisak, mjeren tokom spavanja, jače povezan s ukupnom i kardiovaskularnom smrtnošću nego npritisak tokom dana - kaže dr. Lucas Lauder za Medscape komentirajući rezultate nove rezultate.
Dodaje i da, iako su potrebna dalja klinička istraživanja, novi uvidi skreću pažnju prema otkrivanju dodatnih pacijenta s povećanim rizikom koji ne bi bili otkriveni mjerenjem krvnog pritiska koje se obično koristi u praksi dok sjedimo.
Kao što Lauder naglašava, mjerenje u ležećem položaju moglo bi pružiti važne dodatne informacije, na primjer, kod pacijenata čije su vrijednosti krvnog pritiska u graničnom rasponu, korisno je i dodatno mjerenje u ležećem položaju.
Važno je imati na umu da je krvni pritisak jedan od najvažnijih pokazatelja zdravlja srca koji upozorava na rizik od srčanih bolesti, zatajenja srca i srčanih udara. Simptomi visokog krvnog pritiska mogu biti vrlo suptilni i čak izostati pa ga je potrebno redovno mjeriti.
Savjetuju se mjerenje jednom do dva puta sedmično. Preporuke su drugačije kod ljudi sa srčanim oboljenjima koji krvni pritisak trebaju mjeriti svakodnevno.
Isto tako, bilo bi najbolje da zapisujete rezultate mjerenja pritiska kako biste najlakše znali kada se nešto mijenja.
search icon
prikaži komentare (0)
POVEZANO