Ti ostaci duhanskog dima mogu se infiltrirati u dobro provjetrene prostorije jer su nataloženi u odjeći, koži i kosi pojedinaca i s vremenom lagano vjetre, a riječ je o procesu oslobađanja plina, navodi se u naučnoj studiji Univerziteta Yale. Ti zaostaci pušenja, zvani "tercijarni dim", mogu prouzročiti "ultrapasivno pušenje".
Naučnici su postavili high-tech uređaj za uzimanje uzoraka u ventilacijske cijeve u kinodvorani u Njemačkoj u kojoj je pušenje zabranjeno već 15 godina. Ustanovili su da tercijarni dim izlaže gledatelje "ultrapasivnom pušenju", kao da su bili izloženi pušenju jedne do deset cigareta, ovisno o supstanci.
U četiri dana mjerenja, nivoi 35 hemijskih proizvoda povezanih s duhanom rasli su kada su gledatelji ulazili u kino. To uključuje hemijske spojeve koji mogu izazvati rak kao što su benzen i formaldehid.
Učinci su bili snažniji tokom projekcija filmova za odrasle kao što je "Resident Evil". Autori studije smatraju da je mogući razlog tome što takve filmove gledaju stariji gledaoci koji imaju veće izglede da su izloženi duhanskom dimu.
- Naše istraživanje je pokazalo da osobe u zatvorenom prostoru u kojem se ne puši ostavljaju sastojke "tercijarnog dima" - kazao je Drew Gentner.
Priznao je da njihova studija nije mogla odrediti tačan nivo opasnosti po zdravlje za pojedince. Ta opasnost može ovisiti o raznim faktorima, primjerice koliko je često osoba izložena tim hemijskim proizvodima i koliko je u blizini izvora emisije tih onečišćivača.
Klasično pasivno pušenje povezano sa "sekundarnim" dimom proučava se desetljećima. Povećava opasnost od srčanih tegoba i raka pluća, iako se novijim studijama osporavaju tačne razine tih rizika.