open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Nove prepiske
Afera Spengavanje: Objavljene Čamparine poruke Munjiću, šta je radio Mušinović, koga je "gurala" šefica kabineta
Portal Istraga objavio je nove prepiske Munjića i Mušinovića u vezi s vraćanjem dozvola za specijalce koji su čuvali Gačanina, te šefice Nikšićevog kabineta o zapošljavanju čovjeka preko kojeg su to pokušali, kao i kako Čampara naređuje Munjiću
AUTOR: Istraga/Faktor
17.11.2025. u 11:03
get url
text
Arijana Huseinović-Ajanović, Vahidin Munjić i Ervin Mušinović
Arijana Huseinović-Ajanović, Vahidin Munjić i Ervin Mušinović
FOTO: Faktor
Portal Istraga.ba objavio je nove prepiske u aferi "Spengavanje" između Ervina Mušinovića, tadašnjeg savjetnika ministra unutrašnjih poslova FBiH Rame Isaka i sadašnjeg direktora Policijske akademije FMUP-a, i Vahidina Munjića, v.d. direktora FUP-a.
Poruke su, kako se navodi, ukidanja sigurnosnih smetnji trojici specijalaca FUP-a koji su u oktobru 2016. osiguravali vođu međunarodnog narkokartela "Tito i Dino" Edina Gačanina dok je boravio u Sarajevu, Adinu Ćatiću, Senadu Kadiću i Emiru Druškiću. 
Sve se to dešava nakon što je za premijera FBiH nametnut Nermin Nikšić.
- Nikšić je nametnut u aprilu 2023. godine. U augustu iste godine službenici FMUP-a i FUP-a pokreću preceduru da se specijalcima koji su čuvali Tita ukinu sigurnosne smetnje - piše Istraga.
Ervin Mušinović, 12.8.2023, 14:45:31: Treba poslati za Druškića, Ćatića i Kadića da im se vrate dozvole
Vahidin Munjić, 12.8.2023, 14: 45:57: Ok
Ervin Mušinović, 12.8.2023, 14:46:21: Hoćeš da se čujem s Munibom i Darkom iz Ministarstva sigurnosti BIH da vidim kako ide
Vahidin Munjić, 12.8.2023, 14:47:01: Može
Ervin Mušinović, 12.8.2023, 14:53:21: Neka ti donesu spis i izvjestaj od OSA za Druškica, Ćatica i Kadića, pa ću otići kod Muniba s tim.
Kako piše Istraga, radi se o Munibu Isakoviću koji je u tom trenutku obavljao dužnost službenika u Ministarstvu sigurnosti BiH koji je nadležan za sigurnosne provjere.
Njega je Vlada FBiH na čelu s Nikšićem potom imenovala je za direktora KPZ-a Sarajevo. O dogovaranju njegovog postavljenja su objavljene prepiske.
Arijana Huseinović-Ajanović (šefica Nikšićevog kabineta), 21.9. 2023 12:18:10: A ovog Isakovića guram
Vahidin Munjić, 21.9.2023, 12:38:53: Ok, hvala
Arijana Huseinović-Ajanović, 21.9.2023, 13:56:39: Ima li Isaković Munib beneficirani radni staz. Treba mi ta info za KPZ Sa
Vahidin Munjić, 21.9.2023, 13:58:15: Nema, on je državni službenik, šef Odsjeka u Sektoru za zastitu tajnih podataka Min sigurnosti BiH
Arijana Huseinović-Ajanović, 21.9.2023, 13:59:03: A bi li on to htio? Evo pricam sa min.pravde. Iz Zenice, a za KPZ Sarajevo, tu on dolazi svakako?
Vahidin Munjić, 21.9.2023, 14:01:19: On ima stan u Sarajevu, tako da to nije problem
Arijana Huseinović-Ajanović, 21.9.2023, 14:06:45: Važi. Valjda hoće čovjek. Da ga predlozimo,onda
Vahidin Munjić, 21.9.2023, 14:35:04: Predloži obavezno.
Sedam dana kasnije Vlada FBiH je imenovala Muniba Isakovića za direktora KPZ-a Sarajevo. Rješenje je potpisao Nikšić.
- No vratimo se specijalcima. Šef Specijalne jedinice FUP-a Mustafa Selmanović 6. septembra 2023. godine šalje poruku Vahidinu Munjiću u vezi sa jednim od trojice specijalaca koji su, po Selmanovićevom naređenju, čuvali Edina Gačanina Tita - piše Istraga, objavljujući poruku.
- Molim te, ostavi mi Druškića, ovo sto sam predložio. Kod nas nema nikakav dodir sa dokumentima koji imaju stepen tajnosti, a treba mi za rad sa novim pripadnicima. Ubjedljivo je najbolji specijalac - napisao je Mustafa Selmanović koji će, također, biti uhapšen u okviru akcije Black Tie nekoliko mjeseci kasnije.
Kćerka šefa Specijalne policije FUP-a Mustafe Selmanović ove se sedmice pojavila na ročištu za određivanje mjera zabrane Munjiću, Mušinoviću i Arijani Huseinović-Ajanović. Alena Begović se pojavila u svojstvu braniteljice Vahidina Munjića.
Portal Istraga objavio je i poruku Aljoše Čampare iz aprila prošle godine, navodeći kako je Čampara nekoliko dana prije akcije Black Tie naređivao Munjiću šta da poduzme, iako je Čampara bio samo kantonalni zastupnik i delegat u Domu naroda FBiH i nije imao formalne veze s FMUP-om, odnosno FUP-om.
Aljoša Čampara, 19. april 2024, 22:33:33: "Ovako prije nego odeš bi morali uraditi slijedeće:
1. Čim dođeš nađii izvještaj o provedenoj istrazi jedinice za profesionalne standarde o ovom predmetu sa svim mogucim prilozima.
2. Zovni odmah Ervina koji će na osnovu toga doraditi akt koji smo pripremili.
3. Ervin će potom sa svog stika isprintati na tvom memorandumu odgovor ovaj koji ćeš potpisati i opečatiti i sve priloge će ti iskopirati neko sposoban, a Mirela ili Ervin će provjeriti jesu li svi prilozi iz akta na broju.
4. Otpremit ces taj akt potom sa prilozima tužiocu. Dalje:
1. Posalji pismeno akt u ponedjeljak Jedinici za profesionalne standarde i drugim organizacionim jedinicama da ti dostave akt koji objavljuje Avdo, broj tacan navesti. Traziti da ukoliko su u posjedu, dostave ti kopiju akta potpisanog od strane tadasnjeg rukovodioca Ensada Kormana i sa pecatom. Jer ovo sto su ti sada dostavili je dokument koji nije potpisan, nije opecacen i skinut je sa portala Istraga.ba jer je prekriven JMBG bas kao kod Avde na Istrazi. Rok za dostavu im daj dva dana. Dakle do srijede. Mirela i Ervin ti mogu sve pomoci.
2. Mujica ce ti donijeti potpisanu sluzbenu zabiljesku koju potom treba proslijediti UDT-u i Kajganicu.
3. Provjeri nam tacno koji dan je Bešlija zatrazio odsustvo zbog svjedocenja da znamo kad ide
Istraga podsjeća kako se radi o Mireli Bubalo, tada savjetnici ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića, Ervinu Mušinoviću, te Mustafi Selmanoviću, šefu Specijalne policije FUP-a, dok je Ibro Bešlija inspektor FUP-a, jedan od svjedoka u predmetu Black Tie.
U vezi s objavljivanjem ovih poruka na društvenim mrežama se oglasio i Čampara: 
Nakon teksta na portalu Istraga i emisije Istraga sedmice sinoć na Hayatu, oglasio se i Mušinović:
comment
prikaži komentare (1)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.