Julske penzije u Federaciji BiH povećat će se za mizernih 3,5 posto, odlučio je Upravni odbor Zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje 10. jula. Resorni ministar Adnan Delić koji je sve vrijeme govorio kako očekuje da povećanje iznosi između 5,8 i šest posto, oglasio se četiri dana nakon objavljenog postotka.
- Važno je da penzioneri znaju da ovo nije konačan obračun jer nakon što sredinom augusta budu objavljeni svi zvanični statistički podaci, bit će utvrđen konačni iznos redovnog usklađivanja. Ukoliko ono bude više od 3,5 posto, razlika će svim penzionerima biti obračunata i isplaćena, računajući i iznose julske penzije - rekao je Delić.
Potom je objasnio ko određuje uvećanje penzija.
- Važno je da ljudi znaju da penzije u Federaciji Bosne i Hercegovine ne određuje ni ministar, ni premijer, ni Vlada. Njih određuje Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju, koji propisuje da se redovno usklađivanje obračunava isključivo prema zvaničnim podacima Federalnog zavoda za statistiku i po osnovu formule koja se izračunava na osnovu rasta potrošačkih cijena i prosječne plaće. Uvijek u povoljnijem iznosu za penzionere. Drugim riječima, niko nema mogućnost da penzionerima poveća usklađivanje zato što to želi, niti da ga umanji. To određuju zakon i zvanični statistički podaci. Tako je bilo u januaru i februaru, tako će biti sada u julu i augustu. Kada smo ranije govorili o povećanju penzija u julu između 5,8 i šest posto, govorili smo o projekcijama, a ne o konačnim podacima - rekao je, između ostalog, Delić.
Podsjećanja radi, penzije u januaru su povećane za 11,2 posto, a u februaru za 0,06 feninga.
Zavod PIO je "objasnio" kako je došao do postotka od 3,5 posto.
- Prema posljednjim službenim podacima Federalnog zavoda za statistiku, došlo je do smanjenja stope rasta potrošačkih cijena, prvenstveno uslijed naglog pada cijena nafte, ali i drugih proizvoda i usluga na domaćem i međunarodnom tržištu - naveli su.