open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Nakon današnje odluke
Dodik: CIK hoće da bude i birač, i brojač, i kandidat, sram vas bilo
AUTOR: Faktor/RTRS
24.12.2025. u 16:13
get url
text
FOTO: Dejan Rakita/Pixsell
Centralna izborna komisija (CIK) Bosne i Hercegovine je većinom glasova donijela odluku o poništavanju prijevremenih izbora za predsjednika RS-a na 136 biračkih mjesta u 17 izbornih jedinica. 
Nakon ove odluke oglasio se predsjednik SNSD-a Milorad Dodik, koji je kazao da je "centralna izborna komisija odavno prestala da bude organ za sprovođenje izbora i postala politički subjekt učesnik izbora".
- CIK nije nezavisno tijelo, već ekspozitura SDS-a, PDP-a, SDA, SDP-a, NiP-a i drugih pratećih priperaka. Oni su u toj mjeri kontaminirali izborni proces, da su ga obesmislili do apsurda. Hoće da delegitimišu izbore, a u stvari delegitimišu sebe. Današnjom odlukom ponizili su birače, ponizili su sve građane Republike Srpske, samu Republiku Srpsku. Ponizili su i institucije na nivou BiH - napisao je Dodik.
Kako Dodik navodi, "CIK hoće da bude i birač, i brojač, i kandidat".
- Oni su društvo opasnih namjera, koje potkopava ionako krhke temelje BiH. CIK ruši BiH, a misli da ruši RS. Ako se ovakvom CIK-u ne stane na put, BiH će biti na velikoj stranputici. I nemoj tada da bilo ko upire prst i optužuje RS.  Prutina je aktivista i advokat SDS-a, otrovana mržnjom prema Srbima i Republici Srpskoj. Bavit ćemo se time. Baš ste "neutralni" i "objektivni", sram vas bilo - zaključio je Dodik, prenosi RTRS.
 - Od početka se zna povezanost članova CIK-a. Na čudan način meni je drago da se ovo desilo, dovest će nas u poziciju da se popravimo. Na ovim biračkim mjestima nije izašlo 45.000. Bio sam nezadovoljan činjenicom da nećemo preći 10.000 razlike glasova, sada ćemo preći i 15.000. Šta ćete onda naći? Ovdje je neki drugi cilj, ovo je zavjera koja je uspostavljena. Izdaja koja je na vidiku je sprega Kalabe, Bjelice, koji su se dogovorili sa Schmidtom, da putem pojednih medija, naprave atmosferu lična. Dokazat ćemo ljudima koji nisu izašli na izbore da izađu - istakao je Dodik. 
Dodik je pozvao sve one koji nisu izašli na izbore, da sada to učine, da povećaju izlaznost, okupe se oko ljudi SNSD-a, da razgovaraju. 
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2026 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.