Elektrotehnička škola Tuzla od danas će svoje potrebe za električnom energijom dijelom zadovoljavati zahvaljujući solarnoj elektrani jačine 10 kilovata, koja je postavljena na krovu. Solarna elektrana bit će poligon i za praktičnu nastavu učenika, koji se školuju za instalatere fotonaponskih sistema.
Instaliranje solarne elektrane veoma važno za školu, jer pored uštede energije, predstavlja i obrazovni resurs, riječi su direktorice Elektrotehničke škole Tuzla Admire Uzunić.
- Učenici će moći shvatiti koliko su obnovljivi izvori energije važni, ali i razviti praktične vještine. Naša je vizija da u narednom periodu postavimo još solarnih panela s obzirom na kvalitet našeg krova i dobru orijentaciju. Želimo da naši učenici nakon završetka školovanja budu kvalitetni kadrovi na tržištu rada - kaže direktorica Uzunić.
Vedad Odobašić učenik je Elektrotehničke škole Tuzla, koji je upisao smjer za instalatera fotonaponskih sistema.
- Sve mi se činilo veoma zanimljivo, došao sam u školu i popričao s profesoricom koja mi je sve objasnila. Praktična nastava je zanimljiva, profesori su trude da nam sve objasne, a imali smo priliku vidjeti kako se solarni paneli postavljaju - kaže Vedad Odobašić.
U ovoj školi ističu da je ovo svečan dan, jer ideja za solarnu elektranu stara već nekoliko godina.
- Prednost solarne elektrane na krovu škole je što možemo praktično pokazati funkcionalnu elektranu. Radili smo to i do sada, ali samo na učilima. Mi smo prva škola u TK koja je na krovu imala pasivni kolektor za zagrijavanje vode, a sada imamo jedan ovakav projekat i nadam se da ćemo ga širiti te da ćemo nakon završetka podzakonskih akata, moći prodavati višak električne energije - kaže profesorica Jasmina Omerdić.
Ovaj projekat realiziran je zahvaljujući saradnji Ministarstva obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona (TK), švicarskog Caritasa i Centra za ekologiju i energiju iz Tuzle, a vrijedan je 22.000 KM.
- S firmom PoliBau smo organizirali edukaciju profesora da bi oni mogli educirati učenike, a preveli smo dva priručnika i radne knjige za nastavu. Imamo stručnu pomoć škole iz Švicarske, u kojoj su eksperti za ovu oblast, a sve prilagođavamo našem nastavnom planu u saradnji sa Pedagoškim zavodom TK i resornim ministarstvom - kaže Džemila Agić iz Centra za ekologiju i energiju.
Fuad Imamović, projekt menadžer švicarskog Caritasa za projekte energetske eikasnosti i obnovljivih izvora energije u Bosni i Hercegovini, kaže da moramo stvarati kadrove koji će moći provesti energetsku tranziciju.
- BiH je prihvatila obavezu da do 2030. godine u kolaču energije koju troši 37 posto mora biti iz obnovljivih izvora. U ovom trenutku taj procenat je zanemariv. Mi smo prepoznali potrebu za novim zanimanjima i u saradnju s Ministarstvom obrazovanja i nauke TK smo napravili prijedlog uvođenja novog zanimanja. Nakon toga smo zajedno s Elektrotehničkom školom Tuzla i drugim partnerima smo napravili naučno-nastavni program, opremili kabinet, napravili udžbenike i ove godine je upisana prva generacija u spomenutoj školi, ali i u Mješovitoj srednjoj školi u Živinicama i Mješovitoj srednjoj industrijskoj školi u Zenici - kaže Fuad Imamović.
Vlada TK ima plan, otkrio je ministar obrazovanja i nauke Ahmed Omerović, da solarne panele instalira na svim ustanovama obrazovanja i na tome se radi sa međunarodnim i domaćim partnerima.
Prva generacija instalatera fotonaponskih sistema u Elektrotehničkoj školi Tuzla broji 15 učenika, a svi oni će nakon završetka školovanja, vrlo vjerovatno, lako naći posao jer je ovo zanimanje već sada veoma traženo, a ta potreba će se, s obzirom na obaveze koja je prihvatila naša zemlja, dodatno povećavati.