open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Parlament BiH
Emrić predložio dopune Zakona o SIPA-i zbog Ćuluma i Galića; Špago: Podržavam pokušaj, ali nova većina prvo da...
Ovo su sve aktivnosti koje trebaju javnosti prikazati da nova većina u Zastupničkom domu nešto radi, iako nijedno pitanje u vezi s deblokadom rada institucija BiH nisu još riješili nakon smjene Radmanovića
AUTOR: M. R. S.
02.07.2025. u 07:44
get url
text
Dopune Zakona o Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), predložene s ciljem definisanja ko rukovodi ovom agencijom ako nema direktora ili zamjenika, mogle bi se iduće srijede naći na dnevnom redu sjednice Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.
Dopune zakona po hitnom postupku je predložio zastupnik NES-a Jasmin Emrić jer je, kako je naveo, Zakon o SIPA-i propisao da ako direktor nije u mogućnosti ispunjavati svoje dužnosti, to čini zamjenik direktora, ali da nije propisano šta ako nema ni zamjenika direktora SIPA-e.
Emrić podsjeća da mjesto zamjenika direktora SIPA-e nije popunjeno nakon razrješenja bjegunca Zorana Galića s te pozicije, dok je Darko Ćulum u martu podnio zahtjev za razrješenje s pozicije direktora SIPA-e, prenio je ovlaštenja na pomoćnika direktora i samovoljno otišao iz Agencije "čime je prestao vršiti dužnosti i odgovornosti direktora prije razrješenja od Vijeća ministara BiH".
- Kako Vijeće ministara Bosne i Hercegovine nije razriješilo direktora na njegov zahtjev, niti je odredilo rok do kada ostaje na dužnosti, to je direktor bio u obavezi rukovoditi SIPA-om i ostati na dužnosti do razrješenja.
Budući da je direktor samovoljno otišao iz SIPA-e i prekinuo vršiti dužnosti i odgovornosti direktora prije razrješenja od Vijeća ministara BiH, a kako radno mjesto zamjenika direktora nije popunjeno, to je hitno potrebno zakonom urediti aktuelnu situaciju radi osiguranja kontinuiteta zakonitog rukovođenja SIPA-om – naveo je Emrić u pojašnjenju predloženih dopuna Zakona o SIPA-i.
Predložene dopune Zakona o SIPA-i
Šerif Špago, predsjedavajući Kluba zastupnika SDA u Parlamentu BiH, kazao je da je prihvatljiv svaki prijedlog zakona koji reguliše način deblokiranja institucija BiH, pogotovo sigurnosnih agencija.
- Nažalost, i ovaj zakon ako bude usvojen na sjednici Zastupničkog doma, ne može stupiti na snagu dok ne bude usvojen i na Domu naroda. Treba napomenuti da je trenutno na "čekanju" na Domu naroda više zakona koji su usvojeni u Zastupničkom domu, neki i u decembru 2024.
Prvi prioritet je rješavanje blokade Doma naroda koju vrše SNSD i HDZ, pa onda ova ostala pitanja – istakao je Špago.
Rekao je da podržava aktivnosti pojedinih zastupnika u pokušaju iznalaženja određenih rješenja, ali smatra da su ovo sve aktivnosti koje trebaju javnosti prikazati da nova većina u Zastupničkom domu nešto radi, iako nijedno pitanje u vezi s deblokadom rada institucija BiH nisu još riješili nakon smjene SNSD-ovog Nebojše Radmanovića iz kolegija Zastupničkog doma u januaru 2025. i pokušaja smjena ostalih kadrova SNSD-a, iako su najavljivali bagere, gumice i drugo.
- U svim tim aktivnostima oko smjena uvijek su imali podršku SDA.
Ako bi se usvojio Emrićev prijedlog, on bi riješio sadašnju situaciju u SIPA-i iako nisam siguran da bi bez direktora imenovanog na mandat od Vijeća ministara došlo do zaokreta u radu SIPA-e, posebno u vezi s privođenjem bjegunaca od pravosuđa Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića – napomenuo je Špago.
Dodao je da nije optimista da će nova parlamentarna većina i ovaj sastav Vijeća ministara BiH bilo šta riješiti po pitanju SIPA-e do izbora 2026.
Novu većinu pokušavaju napraviti Trojka (SDP, NiP i NS), opozicija iz RS-a (SDS, PDP i Za pravdu i red), te zastupici NES-a i Naprijed. 
comment
prikaži komentare (0)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.