Nekada su se danima unaprijed kitile jelke, "talilo" za zajedničke derneke u nečijoj kući / stanu / vikendici, tek rijetki su išli u restorane, a ulice bile pune smijeha, muzike i uzbuđenja. Nova godina se
čekala sa nestrpljenjem, skromno, ali sa radošću. Danas, iako je sve
raskošnije, blještavije i spektakularnije, praznična euforija kao da iz godine
u godinu slabi. Nova godina sve češće protiče bez posebnog osjećaja, zapravo
kao još jedan datum u kalendaru, a za zaposlene tek poneki slobodan dan.
Stvarni osjećaj
Građani priznaju da praznična čar nije u potpunosti nestala,
ali je znatno oslabila. Slavlja su po brojnosti veća nego ikad, koncerti skuplji, trpeze
bogatije, ali... Bitno je da se pika da je
neko slavio Novu godinu i da je društvene mreže preplavila vještačka sreća, ali stvarni osjećaj je sasvim nešto drugo.
Psiholog Marko Romić smatra da se promjena raspoloženja pred
Novu godinu i dalje osjeti, ali da je pitanje kako je doživljavamo.
- Euforija, iako nisam siguran da je to najbolji izraz,
podrazumijeva određeno podizanje nivoa raspoloženja pred kraj godine. Međutim,
sve češće svjedočimo tome da ljudi slave više iz navike nego iz istinske
radosti - kaže Romić za Faktor.
Za razliku od ranijih godina, kada se slavilo skromnije, ali
s osjećajem, danas, kaže, dominira potreba da se "obilježi" doček, čisto da se bude
viđen i da se ispuni društveni obrazac. Posebno je primjetno da mlađe
generacije Novu godinu doživljavaju ravnodušno.
- Sve više smo udaljeni jedni od drugih, ali i od samih
sebe. Današnja djeca u odnosu na ranije generacije ne oskudijevaju u
materijalnim stvarima. Nama starijima je doživljaj bio kad dobijemo lizalo, dok današnja
djeca već s dvije ili tri godine imaju mobitele ili tablete u rukama. Teško ih je nečim
oduševiti, pa im ni Nova godina ne predstavlja ništa posebno - objašnjava Romić.
Prema njegovim riječima savremeni način života često
promovira sjaj i blještavilo koji služe kao maska za unutrašnju prazninu.
- To blještavilo je često samo fasada za nešto što je mnogo
bliže bijedi nego stvarnom sjaju. Nova godina nam dođe kao dozvola da nakratko
zaboravimo tu unutrašnju prazninu, ponekad i pretjeranim opuštanjem i trošenjem
- ističe Romić.
Šta slavimo
Dalje navodi da su razlozi za slavlje različiti - nekima je
godina bila uspješna pa slave uspjeh, drugima teška pa slave njen kraj i nadaju
se boljoj budućnosti. Ipak, kako Romić naglašava, rijetko je u pitanju samo
jedan razlog da se Nova godina slavi spektakularno, ali bez posebnih emocija.
- Uvijek je to splet više faktora od ekonomskih do društvenih. Osim toga, mi smo
podneblje koje voli izlaziti iz okvira i svojih mogućnosti i onoga što je
primjereno određenoj prilici. Slušamo o honorarima zabavljača od 50 do 80
hiljada maraka i idemo na takva slavlja, čak i po cijenu zaduživanja i kredita -
kaže on.