Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je danas na telefonskoj sjednici usvojila informaciju Federalnog ministarstva okoliša i turizma o potrebi hitne intervencije u otklanjanju štete nastale kao posljedica požara na deponiji Uborak, kojom upravlja Javno preduzeće Deponija Mostar.
- Fond za zaštitu okoliša Federacije BiH zadužen je da osigura interventna finansijska sredstva u iznosu od 300.000 KM u svrhu korištenja air traktora za gašenje požara, osiguranje, saniranje i čišćenje požarišta, prevenciju nastanka novih požara, osposobljavanja i održavanja lokaliteta za pretovar prikupljenog otpada, te prijevoz i odlaganje prikupljenog otpada na druga odlagališta, kao i drugih nepredviđenih troškova nastalih na osnovu aktivnosti neophodnih za izvršavanje naredbi Štaba civilne zaštite Grada Mostara - saopćeno je nakon sjednice.
Grad Mostar je zadužen da osigura provođenje ovih hitnih mjera i Fondu dostavi potrebnu dokumentaciju, kao i redovne izvještaje o realizaciji mjera.
- U informaciji se, između ostalog, navodi da je Grad Mostar danas obavijestio Federalno ministarstvo okoliša i turizma o razmjerama nastale štete i potrebi hitnog djelovanja. Prema dostavljenim informacijama, danas tokom jutarnjih sati došlo je do novog požara na dijelu deponije na kojem se nalaze automobilske gume, što je uzrokovalo dodatnu materijalnu štetu i dodatno ugrozilo normalno funkcionisanje deponije - ističu iz Vlade.
Također, u informaciji je navedeno da nastale okolnosti predstavljaju ozbiljan rizik za okoliš, javno zdravlje i nesmetano funkcionisanje sistema upravljanja otpadom na području Grada Mostara i šireg područja koje koristi ovu deponiju.
- Pored direktne štete na infrastrukturi i opremi, dodatni troškovi nastaju usljed provođenja mjera naloženih od strane Štaba civilne zaštite Grada Mostara, uključujući gašenje požara, korištenje air traktora, osiguranje i čišćenje požarišta, provođenje mjera prevencije novih požara, organizovanje privremenog pretovara otpada, njegov transport i odlaganje na drugim lokacijama, kao i aktivnosti potrebne za ponovno uspostavljanje funkcionalnosti deponije - saopćeno je iz Vlade.