Vijećnik Naše stranke u Općinskom vijeću Stari Grad Sarajevo Timur Vilić predstavio je ideju izgradnje kosog tramvaja koji bi povezivao Baščaršiju i Vratnik, a koji je zamišljen kao nova turistička atrakcija i moderan simbol Sarajeva.
Projekat se predstavlja kao rješenje inspirisano sličnim urbanim sistemima u evropskim i svjetskim gradovima poput Lisabona i San Francisca, uz cilj jačanja javnog prevoza i turističke ponude.
U planu su, kako je navedeno, početne analize trase i tehničkih mogućnosti, a inicijativa bi uskoro trebala biti upućena nadležnim institucijama.
Projekat se opisuje kao dugoročno transformativan za povezivanje gradskih padinskih dijelova sa historijskim jezgrom.