open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Vanredni press SDA
Izetbegović o mandatu koalicije Trojka-SNSD-HDZ, Dodiku, Krnjiću, minimalnoj plaći...
Nikšić je nametnuti, nasilno dovedeni i neuspješni premijer koji čovjeka koji radi njegov posao naziva takozvani... Ovih sam dana dao političko obećanje koje će izazvati reakcije, da će SDA za dva mandata za duplo povećati plaće i penzije
AUTOR: M. R. S.
11.12.2025. u 12:14
get url
text
Šerif Špago, Bakir Izetbegović i Muamer Zukić
Šerif Špago, Bakir Izetbegović i Muamer Zukić
Rezultat tri godine mandata koalicije Trojka (SDP, NiP i NS)-HDZ-SNSD jeste poniženje i države i naroda, opći zastoj i blokade, svađe u funkciji pozicioniranja na idućim izborima, siromašenje naroda, zaduživanje države, depresija, neizvjesnost, kazao je danas Bakir Izetbegović, predsjendik SDA, na vanrednoj press konferenciji na kojoj je sumirao rezultate rada aktuelne vlasti, te najavio i slanje u proceduru nekoliko zakona. 
- Trojka je dobila šansu zahvaljujući grubim intervencijama visokog predstavnika na Izborni zakon na dan izbora - podsjetio je Izetbegović te se prisjetio kako je SDA nudila koaliciju, ali i kako je Sabina Ćudić iz Naše stranke, koja je osvojila daleko manje glasova, od SDA ozbiljno tražila da se povuku i "pruže šansu novim licima".
- Ne mogu neiskusni ljudi nositi situaciju s kojom se suočavamo. Političari se mjere kako će predvidjeti ponašanje drugih aktera i po tome kakva obećanja daju i kako ih ispunjavaju.
Kad su u pitanju procjene, prva katastrofalna je bila "Dodik se promijenio", "došli su novi pregovarači". Iduća loša je bila da će omekšati spregu SNSD-a i HDZ-a dajući im ustupke. Davali su im agencije, javna preduzeća. U politici se to ne poštuje, to je samo znak slabosti i vidimo rezultat.
Kad su u pitanju obećanja, obećali su da "dolaze novi pregovarači koji će znati bolje", da spregu SNSD-a i HDZ-a upregnu u evropski put, NATO put. Dobili smo blokadu i zastoj. Onda su kazali da će se povući ako su loše procijenili. Ne pada im na pamet.
Meritokratija je bila iduće obećanje, pa smo se čudili koga su sve imenovali. Pa su obećali napredak na evropskom putu - kazao je Izetbegović.
Dodao je da su obećali i borbu protiv korupcije "pa smo vidjeli šta se dešava", veze političara sa narkokartelima, svjedočili aferi Spengavanje.
- Tri ministra u Vladi Kantona Sarajevo su hapšena. Heroj mjeseca tužilac Pašić pod istragom zbog skrivanja materijala koji se odnosi na njega. Potiv Čampare je podnijeta prijava disciplinskom tužiocu, uklonjen je. I tako dalje. Obećali su ukloniti SNSD bagerima. Ništa nisu uradili - istakao je Izetbegović.
Govorio je i o Miloradu Dodiku navodeći da je očito napravio neki aranžman za sebe, porodicu, kumove, firme i odustao barem privremeno od udara na BiH zarad sebe, a da sada napadima na ambasadore pokušava popraviti taj imidž.
Izetbegović je podsjetio da je stalno upozoravao i međunarodnu zajednicu da nema na zelenu granu ako Dodik ostane. 
- Presuda je jasna, ne može ostati predsjednik SNSD-a. U ovoj državi mora biti vladavine zakona. SDA neće odustati, neće biti dio plana da se on sačuva. Mi odustati nećemo, on je glavni problem u ovoj zemlji i bit će vladavine zakona u ovoj zemlji - dodao je Izetbegović.
Bakir Izetbegović, Špago,,Zukić  Muamer
FOTO:
Didier Torche
1 od 8
left-arrowright-arrow
Govorio je o inicijativama iz SDA za izmjene i dopune Izbornog zakona BiH i zakon o proporcionalnoj zastupljenosti, a na kraju je čestitao Zijadu Krnjiću, članu Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje BiH iz reda eksperata iz FBiH, jer insistira na pravičnoj raspodjeli prihoda od PDV-a gdje RS na štetu FBiH dvije godine povlači sredstva. 
- Čestitka Zijadu Krnjiću na čvrstom stavu da se primijeni zakon, da prestane krađa sredstava od FBiH. Premijer FBiH Nermin Nikšić ga je nazvao takozvanim ekspertom. Nikšić je nametnuti, nasilno dovedeni i neuspješni premijer koji čovjeka koji radi njegov posao naziva takozvani - prokomentirao je Izetbegović.
Odgovarajući na pitanja novinara, odgovorio je da misli da se BHRT treba finansirati iz Parlamenta. 
- Što se tiče Južne plinske interkonekcije, ona će biti građena jer imamo jakog aktera koji je ušao i kojem ne mogu reći ne. Ona se i ranije mogla politički istrgovati. Ako date Autoceste HDZ-u, nemojte tražiti da imenuju Munjića da spengavaju ljude, nego recite dobit ćete to, ali ćemo graditi Južnu interkonekciju - kazao je Izetbegović. 
Na pitanje o minimalnoj plaći u FBiH, kazao je da bi SDA sistemski temeljito rasteretila privredu, a zatim bi u toj mjeri povećala minimalnu plaću.
- I mora biti minimalno 1.200 KM. Da bi se sustigla inflacija, porast troškova, to je minimalno, a vjerovatno i više. Ovih sam dana dao političko obećanje koje će izazvati reakcije, da će SDA za dva mandata za duplo povećati plaće i penzije. Samo ću podsjetiti kad smo obećali prije deset godina da ćemo za dva mandata otvoriti 100.000 radnih mjesta, nisam imao podršku. Uradili smo to u roku od šest godina - naglasio je Izetbegović.
Medijima su se obratili i potpredsjednici SDA Muamer Zukić i Šerif Špago, predstavljajući upućene prijedloge izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH i zakon o proporcionalnoj zastupljenosti. 
- Prijedlog se zasniva uglavnom na nekim prijedlozima CIK-a koji je uputio svima inicijativu i upozorio da se bez izmjene zakona ne mogu primijeniti izborne tehnologije, a oprema nabavljena za 120 miliona KM neće se moći primijeniti. Ima tu i razlika. CIK je predlagao da se rezultati broje samo na elektronski način, a ako ima žalbi i ručno. S obzirom na to da se prvi put uvode izborne tehnologije, predvidjeli smo da nakon glasanja, brojanja putem optičkih skenera, da se na biračkom mjestu ponovo vrši ručno brojanje radi usporedbe rezultata i da se utvrde stvarni rezultati. Dokaz su izbori za predsjednika RS-a da bez izbornih tehnologija izborni proces će biti sve više kompromitiran - kazao je Špago, koji je predsjedavajući Kluba zastupnika SDA u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine. 
Zukić, koji je šef Kluba delegata iz reda bošnjačkog naroda u Parlamentu FBiH, nagalsio je da je Klub Bošnjaka uputio u proceduru nacrt zakona o proporcionalnoj zastupljenosti konstitutivnih naroda i ostalih, te da su ga potpisali iz pet stranaka koje imaju većinu u oba doma Parlamenta FBiH.
- Neprihvatljivo da, naprimjer, imate 175 zaposlenih, a među njima jednog Bošnjaka. Neprimjenjivanje ovog (ustavnog) principa proporcionalne zastupljenosti dovelo je do toga da imamo prilično jednonacionalne strukture u upravama - napomenuo je Zukić.
Govoreći o Dodiku i presudi te Dodikovom ostanku na mjestu lidera SNSD-a, ocijenio je da bi sve bilo riješeno za nekoliko dana da je Zukić ili neko drugi presuđen. Pozvao je CIK da iskoristi sve mehanizme i do Ustavnog suda BiH.
- A mi ćemo pripremiti adekvatne odluke. Nećemo dozvoliti da imamo presudu, pravnu posljedicu presuda, a da to ostane mrtvo slovo na papiru - dodao je Zukić.
comment
prikaži komentare (1)
2026 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.