U organizaciji Jedinstvenog sindikata državnih službenika i namještenika u pravosuđu Hercegovačko-neretvanskog kantona od danas je startao štrajk upozorenja koji će biit održavan svaki radni dana od 9 do 10:50 sati, a tim povodom oglasio se ministar pravde HNK Goran Karanović.
Između ostalog je poručio da o plaćama i naknadama pregovaraju isključivo sa federalnim sindikatom, odnosno Sindikatom državnih službenika i namještenika u organima državne službe, sudskoj vlasti i javnim ustanovama u Federaciji BiH, kao i da su u proteklom periodu povećali plaće.
- Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona i resorno Ministarstvo cijene rad svih državnih službenika i namještenika, uključujući državne službenike i namještenike u pravosuđu, čiji rad smatramo iznimno važnim za funkcioniranje sudova i tužilaštava. Temi njihovog materijalnog statusa želimo pristupiti odgovorno, kroz dijalog i u okviru zakona i raspoloživih mogućnosti - tvrdi ministar.
Navodi da je status zaposlenih uređen važećim kolektivnim ugovorom, da ga Vlada HNK izvršava, te da "o plaćama i naknadama, u skladu s ugovorom, pregovara isključivo s reprezentativnim sindikatom, Samostalnim sindikatom državnih službenika i namještenika u organima državne službe, sudskoj vlasti i javnim ustanovama u Federaciji BiH".
- Ministarstvo je otvoreno za iznalaženje rješenja kojima bi se unaprijedio status zaposlenih u pravosuđu, vodeći računa o tome da svako rješenje bude pravično i održivo - dodaje.
Navodi da je od 1. februara prošle godine i novom odlukom koja će se primjenjivati od 1. jula ove godine plaća rasla ukupno 19,07 posto za namještenike i 15,76 posto za državne službenike, da je uređeno pravo na naknadu za vrijeme provedeno u pripravnosti za rad namještenika u sudovima i Kantonalnom tužilaštvu u iznosu od deset posto od plaće, te da je isplaćena jednokratna novčane pomoći zaposlenim.
- Spremni smo razgovarati otvoreno i u dobroj vjeri, jer vjerujemo kako se i najsloženija pitanja rješavaju razgovorom, a ne pritiskom. Pri tome podsjećamo da provođenje štrajka, kao i svako ostvarivanje prava, mora biti u skladu sa Zakonom o štrajku, kolektivnim ugovorom i propisanom procedurom - kaže ministar, dodavši da će nastaviti raditi na osiguravanju neometanog funkcioniranja pravosudnih instiucija s obziro da obustava rada, uključujući štrajk upozorenja, može utjecati na njihov rad.
Zaposlenici u pravosuđu štrajkom upozorenja traže dodatno vrednovanje složenosti poslova i poboljšanje materijalnog položaja.