Više od godinu dana stanovnici sarajevske općine Centar protestuju, apeluju i traže da se iz ove lokalne zajednce izmjesti Metadonski centar, tačnije da bivši narkomani koji primaju terapiju budu premješteni negdje drugo.
Prvobitno je ovaj centar trebao biti na području mjesne zajednice Park - Višnjik, ali se od te opcije odustalo, pa je Metadonski centar prebačen u Nahorevsku ulicu.
Liječenje ovisnosti
Međutim, problem je i dalje tu. Iako su tražili konkretnu akciju, odnosno drugu lokaciju od Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo, koje je nadležno, rješenje još nisu dočekali.
Doduše, ministar zdravstva u ostavci Enis Hasanović se jednom oglasio prošle godine i kazao da svi pacijenti imaju svoja prava prema Zakonu o zaštiti pacijenata.
- Osobe koje se liječe od ovisnosti su članovi našeg društva. Oni su odlučili da prekinu drogiranje i to se zove liječenje ovisnosti. I to izvrsno rade. Taj potez treba pohvaliti. Nažalost, desila se fama i pritisak i na njih i na nas - rekao je tada Hasanović.
I to je bilo sve. Iako je Općinsko vijeće Centar održalo nekoliko vanrednih sjednica i usvojilo zaključke, nijedan od njih nije ispoštovan.
Incidenti i strah
Godinu dana poslije, vijećnik u Općinskom vijeću Centar Mehmed Muharemović kaže da je sve po starom.
- Ništa novo se ne dešava i molbe građana niko ne razmatra, a vrijeme prolazi. Građani su i dalje u strahu, pogotovo stariji, a i djeca jer i dalje imamo incidente.
Oni ulaze u avlije i dvorišta i građanima nije nimalo ugodno i plaše se. Znamo da moraju negdje primiti terapiju, ali da je Ministarstvo zdravstva KS reagovalo na vrijeme, problem bi bio daleko manji - kaže Muharemović.