Prije skoro mjesec dana Vlada Kantona Sarajevo u ostavci ostala je bez još jednog člana. Ovaj put Općinski sud u Sarajevu donio je mjere zabrane rada Endi Pavić Pečenković, ministrici za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice.
SDP-ova Enda Pavić Pečenković optužena je da je nezakonito izmijenila pravilnik Ministarstva za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS kako bi omogućila zaposlenje sestre optuženog Ibrahima Obhođaša.
Mjere zabrane
Pavić Pečenković je treća ministrica u Trojkinoj vladi koja je zbog zloupotrebe položaja morala napustiti ministarsku fotelju.
Prvo pa muško bio je Bojan Bošnjak, ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša koji je uhapšen u novembru 2024. godine zbog zloupotrebe položaja, odnosno nezakonite gradnje na Bjelašnici.
On je nekoliko mjeseci proveo u pritvoru, a zatim su mu određene mjere zabrane, te je u martu 2025. i smijenjen. Na njegovo mjesto je nakon brojnih peripetija imenovan Mladen Pandurević.
Nakon Bošnjaka, ministarsku fotelju moraja je napustiti i Adna Mesihović, ministrica za nauku, visoko obrazovanje i mlade. Mesihović je optužena za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja, odnosno nezakonito zapošljavanje u ministarstvu.
Treća sreća
Nakon njenog odlaska mjesecima je trajala agonija oko imenovanja njene nasljednice ili nasljednika. Na kraju je funkcija pripala prof. dr. Dušanki Bošković.
Treću sreću je ugrabila Enda Pavić Pečenković, samo što se oko njenog resora nije ni tražio novi nasljednik, odnosno novi ministar ili ministrica.
Vlada KS koja je u ostavci za v. d. ministrice ministarstva za rad ovlastila je Naidu Hota-Muminović, ministricu za odgoj i obrazovanje. Hota-Muminović je tako preuzela vrlo kompleksno ministarstvo, dok u njenom resoru već mjesecima, a moglo bi se reći godinama, traje haos na koji skoro svake sedmice upozoravaju iz Sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja KS.