open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Predizborne igre
Njemački ambasador će dobiti agreman nakon Dodikove predstave?
Zahtjev člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorada Dodika o stavljanju veta na odluku o imenovanju ambasadora Njemačke u BiH Thomas Fitschen, stigao je u entitetski parlament.
06.09.2022. u 17:34
get url
text

Predsjedništvo je prije nekoliko dana usvojilo odluku o davanju agremana bez konsenzusa, koju je Dodik označio štetnom po vitalni nacionalni interes Republike Srpske. Dodik je, kako kaže, uvjeren da će rasprava pokazati "ko razumije trendove a ko prihvata podaništvo prema Nijemcima i Zapadu".

VEZANI TEKST - Dodik ponovo odbio dati agreman ambasadoru Njemačke

Naime, politički inat nastao je nakon što je Bundestag usvojio rezoluciju o BiH, u kojoj je pored ostalog, označio Milorada Dodika i Dragana Čovića kao "političare koji žele da unište BiH".

Neke diplomate su i ranije upozoravale da odbijanje agremana Njemačkoj može da našteti svima u BiH, a posebno Miloradu Dodiku. Bivši ambasador BiH, diplomata sa velikim iskustvom Slobodan Šoja, upozorio je ranije da se radi o "suludom potezu". Za posljednji, koji se odnosi na razmatranje ovog pitanja u skupštini, Šoja kaže da je "važno ostati dosljedan, pa i u ludilu i apsurdu", što Dodik radi.

- Ovo je dio Dodikove predizborne igre sa naivnošću i ostrašćenošću naroda koji, umjesto da osudi nedostojni i nediplomatski potez jednog štetnog partijskog lidera, podržava neki nepostojeći prkos naspram tobožnjih bahatih i oholih stranih imperijalista koji mrze Srbe - kaže Šoja.

O predizbornoj igri je sigurno riječ, ali je pitanje kakve će ta kampanja imati posljedice za BiH. Sreća u nesreći je kaže Šoja, što niko u svijetu nema percepciju da je BiH ozbiljna zemlja, što će biti olakšavajuća okolnost. "Da se radi o nekoj drugoj zemlji, Njemačka bi sigurno žestoko odgovorila, ali pošto je riječ o BiH, očekuju se samo suptilni potezi."

VEZANI TEKST - Dodik: Pokrećem vitalni interes protiv imenovanja njemačkog ambasadora

Dodikov potez je dio predizborne agende, smatra analitičar Velizar Antić, navodeći da je on posljedica i pulsa javnosti koji se osluškuje a koji ne ide u pravcu podrške vladajućoj partiji.

- Potezanje zaštite nacionalnog interesa i sazivanje posebne sjednice Narodne skupštine RS, vlast će predstaviti kao osnovni interes Republike Srpske. U isto vrijeme, opozicija će biti označena kao izdajnička, jer neće podržati ovaj Dodikov prijedlog - Antić smatra da je Dodikov cilj da se sjednica iskoristi u predizbornoj kampanji, kako bi se održala vlast. No, također je uvjeren da opozicija neće podržati Dodikov prijedlog, piše DW.

comment
prikaži komentare (0)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.