open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Studirao na PIM-u
Poništena fakultetska diploma Irfana Čengića, načelnika Starog Grada Sarajevo
Iskoristit ću zakonska prava kako bih dokazao svoju ispravnost i kao legalista poštovat ću svaku konačnu odluku institucija, kaže Čengić
AUTOR: Faktor
09.06.2025. u 14:26
get url
text
Irfan Čengić
Irfan Čengić
Fakultetska diploma Irfana Čengića, načelnika Općine Stari Grad Sarajevo, oglašena je nevažećom. Tim povodom se oglasio i načelnik Čengić.
- Prije dva mjeseca obaviješten sam da je Inspektorat RS donio rješenje kojim zahtijeva poništenje moje diplome prvog ciklusa zbog pogrešaka u vođenju dokumentacije i priznavanju ispita položenih na Univerzitetu u Sarajevu. 
Svjestan sam motiva, tajminga i načina na koji je ova odluka donesena, ali umjesto da govorim o "napadima na Bošnjake" ili pravim druga poređenja, poput slučaja gradonačelnika u drugim državama, poštujem odluke institucija. Prihvatam posljedice, ali ne i bilo kakvu odgovornost, jer ako su propusti i postojali, oni nisu moji - navodi se u Čengićevoj izjavi poslanoj medijima. 
Iskoristit ću zakonska prava kako bih dokazao svoju ispravnost i kao legalista poštovat ću svaku konačnu odluku institucija, dodaje Čengić.
- Uvjeren sam da će se u toku postupka sve činjenice koje su od značaja za rješavanje ove stvari utvrde tačno i ispravno, u interesu pravde, a ne u interesu određenih grupa i pojedinaca.
Ostajem na poziciji načelnika Općine, jer za tu funkciju – kao i za svaku drugu koju sam obavljao u proteklih 13 godina kao izabrani dužnosnik – akademsko zvanje nije bilo uvjet, već isključivo podrška naroda. Svaku poziciju na koju sam bio biran dobio sam isključivo voljom građana, te mi nikada uslov za obavljanje niti jedne dužnosti nije bio akademsko zvanje.
Već godinu dana trpim različite napade zbog borbe protiv osuđenih kriminalnih pojedinaca i grupa – od napada bombom na moju porodicu, pritisaka na kolege koji su uz mene do političkih pritisaka. Međutim, sve ću izdržati dok imam podršku naroda. Ako podrške ne bude, sam ću otići, jer se nikada nisam nametao. Oni koji misle da će me ovako usporiti, varaju se jer sada idemo još jače kao i nakon svakog udara.
Isti sam i sada kao i svih 13 godina koliko mi građani ukazuju povjerenje na izborima. Nastavit ću raditi predano kako bih opravdao to povjerenje, kao i svaki put do sada.
Neću više davati izjave na ovu temu dok sud ne završi svoj posao. Svjestan trajanja sudskih procesa, neovisno o ovom slučaju, na drugom fakultetu ću obnoviti treću i četvrtu godinu prvog ciklusa studija.
Posljedično tome i diploma drugog ciklusa sa Univerziteta UNSA će morati biti stavljena van snage dok se ne okonča sudski postupak.
Za kraj želim jasno istaći da moj privatni problem neće osjetiti građani Starog Grada i da ću i dalje biti u potpunosti fokusiran na predan rad, što se najbolje vidjelo u protekla dva mjeseca - navodi Čengić.
Rektor Univerziteta za poslovni inžinjering i menadžment Banja Luka (PIM) u maju je Službenom glasniku RS-a oglasio nevažećom diplomu Irfana Čengića.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.