Situacija u Sanskom Mostu jutros je povoljnja u odnosu na prethodni dan, no najveći problem su sada podzemne vode u pojedinim gradskim područjima.
Prema mjerenjima nivo rijeke Sane je opao 30-ak centimetara u odnosu na najvišu dostignutu tačku, pišu
Nezavisne.
U opadanju su i pritoke Sane.
Najkritičnije stanje je na desnoj obali grada gdje je više desetaka domaćinstava zarobljeno usljed podzemnih voda.
Voda je protekle noći ušla u više domaćinstava i poplavila više pomoćnih objekata.
Danas se očekuje dolazak pripadnika Kantonalne civilne zaštite i još nekih organizacija sa pumpama za vodu, kojima će se te akumulirane podzemne vode izbacivati.
Najteža situacija je u naseljima Poljak, Šehovci i Trnova koja su zbog popljavljenih puteva još odsječena od svijeta.
Stanje je zbog odsječene saobraćajne komunikacije teško i u naselju Lušci Palanka.
U Prijedoru je proglašeno stanje vanredne odbrane od poplava. Tokom noći poplavljeno je ili zaplavljeno oko 350 objekata, stambenih i pomoćnih, saopćila je Gradska uprava.
Vatrogasci su izveli 12 evakuacija, dvije porodice privremeno su smještene u hotel "Prijedor". Vodostaj Sane i Gomjenice tokom noći je rastao i rijeke su se izlile u naselja Gomjenica i Tukovi, gdje je poplavljeno šire područje.
Voda je prodrla u više domaćinstva, zaplavila poljoprivredno zemljište, poplavila zanatske radionice. Od sinoć su na terenu pripadnici Teritorijalne vatrogasno-spasilačke jedinice Prijedor. Korištenjem čamaca i vatrogasne mehanizacije, pomagali su mještanima, javlja
RTRS.
U Potkozarju je više od 50 kuća i dalje poplavljeno.
U općini Bosanska Kostajnica jutros je proglašena vanredna situacija i oglasile su se sirene za uzbunjivanje, nakon što je vodostaj rijeke Une premašio 450 centimetara.
Sirene su se oglasile u 6 sati.
Načelnik ove općine Nikola Јanjetović rekao je Srni da su u Ulici Ranka Šipke poplavljena četiri stambena objekta i da se očekuje da će u narednim satima biti poplavljen još jedan.
Poplavljeni su i pomoćni objekti i podrumi u ovoj ulici, kao i vikendice na obali Une.
- Trenutno branimo stambene objekte u Ulici Ranka Šipke zečijim nasipima, pješčanim nasipom i pumpama - naveo je Јanjetović.