Kolegij Skupštine Kantona Sarajevo zakazao je 18. radnu sjednicu Skupštine KS za srijedu, 11. decembra, s početkom u 10 sati.
Na predloženom dnevnom redu, između ostalog, nalazi se Prijedlog odluke o davanju saglasnosti KJP ZOI'84 OCS za zasnivanje hipoteke radi kreditnog zaduženja kod Union banke u iznosu 3.000.000 KM.
U prijedlogu odluke stoji da je Nadzorni odbor KJP ZOI'84 OCS donio odluku o davanju saglasnosti za dugoročno kreditno zaduženje kod Union banke i zasnivanje založnog prava na poslovnoj zgradi i dvorištu uz poslovnu zgradu u ulici Branilaca Sarajeva 21.
Cilj dugoročnog zaduženja jeste zatvaranje postojećeg dugoročnog kredita i izmirenje obaveza prema dobavljačima.
Zastupnik u Skupštini KS Muamer Bandić prokomentirao je ovaj potez zaduženja.
- Ja stvarno ne znam dokle oni planiraju da idu s ovim zaduženjem. Mi zaista više ne znamo za šta se ovaj kanton zadužuje, oni građane zadužuju u enormnim iznosima da mi ne znamo prave efekte tih zaduženja. Taj ZOI, sjetit će te se i sami koliko je na tu temu bilo sjednica i diskusija, koliko je samo novca gore uloženo, a da u konačnici nismo imali prave efekte ulaganja - kazao je Bandić.
Zastupnik Mahir Dević je kazao kako je ZOI pred kolapsom zbog presude i blokade računa.
- Koliko sam uspio da vidim u prvom čitanju materijala, radi se o tome da Kanton treba dati saglasnost za hipotekarni kredit. Oni vjerovatno neki objekat svoj stavljaju pod hipoteku da bi mogli podići kredit da isplate tu presudu suda kako bi im računi bili odblokirani. I konačno kako bi mogli da otvore novu turističku sezonu. Očigledno ozbiljni problemi za to preduzeće.
Vidim da su i u Nacrtu budžeta za ZOI'84 predvidjeli nekih 5-10 miliona, ali oni to već rade nekoliko godina. Realizacija bude vrlo loša. ZOI je na neki način bez tog kredita pred stečajem i oni su se odlučili na takav scenarij. Vidjet ćemo šta će biti njihovo obrazloženje - pojasnio je Dević.