open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
CIK usvojio informaciju za 2024.
Strankama 22,3 miliona KM iz budžeta, najviše u posljednjih 16 godina: Koliko su dobili SNSD, Trojka, HDZ
AUTOR: M. R. S.
05.05.2025. u 11:24
get url
text
Lideri trojke, HDZ-a i SNSD-a
Lideri trojke, HDZ-a i SNSD-a
Političke stranke, koalicije i nezavisni kandidati u Bosni i Hercegovini su iz budžeta svih nivoa vlasti u prošloj godini dobili više od 22,3 miliona KM, piše u informaciji koju je na posljednjoj sjednici usvojila Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine. 
Ovo je najveći iznos koji je strankama uplaćen u posljednjih 16 godina, od 2009. Jedino je 2008. godine strankama uplaćen veći iznos od ovoga kada su iz svih budžeta dobile ukupno 23,7 miliona KM. 
Zakonom o finansiranju političkih stranaka propisano je da se stranke mogu finansirati iz budžeta Bosne i Hercegovine, entitetskih budžeta, kantonalnih budžeta i budžeta Brčko distrikta Bosne i Hercegovine, te budžeta općina i gradova.
Izdvajanja za političke subjekte po niovima vlasti
- Budžetska izdvajanja u 2024. godini u odnosu na 2023. godinu porasla su za deset posto - dio je informacije CIK-a.
CIK je objavio i tabele izdvajanja iz budžeta BiH, entiteta, Brčko distrikta, kantona, općina i gradova koje možete pogledati na ovom linku.
Dat je pregled i po strankama, ali samo kada su u pitanju budžeti BiH, entiteta, kantona i Brčko distrikta. Nisu dati podaci o tome koliko je koja općina ili grad uplatila pojedinačno po strankama. Upravo je najveći iznos otišao iz budžeta lokalnih zajednica.
Izdvajamo stranke koje čine vlast. 
Prema ovim tabelama, SNSD je u prošloj godini inkasirao više od 1,7 miliona KM iz različitih budžeta, uključujući i federalni. Podaci ne sadrže iznose koje su dale općine i gradovi. 
Kada su u pitanju stranke Trojke (SDP, NiP i Naša stranka), zajedno su iz budžeta svih nivoa vlasti dobile otprilike 2,4 miliona KM, s tim da prednjači SDP sa blizu dva miliona KM, a slijedi NiP pa Naša stranka. 
HDZ je iz budžeta dobio otprilike 1,2 miliona KM. 
Prema informaciji CIK-a, samo 23 općine i grada u BiH nisu imale izdvajanja iz budžeta za političke subjekte, dok podatke za 2024. na zahtjev CIK-a nisu dostavile općine Tešanj, Sokolac, Ljubinje i Ravno i grad Srebrenik.
comment
prikaži komentare (0)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.