Udruženje žrtava i svjedoka genocida i Udruženje Pokret majke enklava Srebrenica i Žepa smatraju da je slanje vojnih jedinica, u bilo kojoj formaciji, iz Srbije u Bosnu i Hercegovinu ciljano, pred 11. juli brutalnost i napad na suverenitet BiH te na dostojanstvo žrtava.
- Nakon sramnog i paničnog nastupa pred usvajanje Rezolucije, nakon neuspjelih pokušaja obaranja Rezolucije, Srbija nastavlja sve brutalnije napade na Bosnu i Hercegovinu. Slanje vojnih jedinica (u bilo kojoj formaciji), ciljano, pred 11 juli je takva brutalnost i napad na suverenitet BiH, napad na dostojanstvo žrtava, ponižavanje i vrijeđanje, da se pitamo do kada - saopćeno je iz ovih udruženja.
- Jedanaesti juli je najteži dan za majke Srebrenice, a za sve preživjele žrtve genocida cijeli juli je mjesec užasa, bola i sjećanja. Dolazak Vojske Srbije u Prijedor nije slučajan već namjeran čin provokacije i svi oni koji su prešutno dali saglasnost, moraju naučiti da i jabuka iz Srbije još ima gorak okus - poručili su iz Udruženja žrtava i svjedoka genocida i Udruženja Pokret majke enklava Srebrenica i Žepa.