Gradske vlasti u Banjoj luci apelovale su danas na oprez građana uz poruku da nije vrijeme za paniku, ali da nekoliko rijeka bilježi historijski maksimum protoka vode, te se čini sve da ne dođe do izlijevanja Vrbasa.
Zakazan je sjednica Štaba za vanredne situacije u 13 sati, nakon čega će biti poznato više informacija.
- Sve raspoložive ekipe su na terenu od jučer ujutro i pratimo situaciju iz minute u minutu i reagujemo na svakom kritičnom mjestu – poručio je gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković.
Što se tiče Bočca, navedeno je da u ovom momentu u akumulaciju ulazi 370 kubika vode, dok se zadržava otprilike 100 kubika više nego što se ispušta.
- To znači da svaki sat nivo raste za 40 do 50 centimetara, ali u ovom tempu Bočac možemo držati pod kontrolom do 13 sati – istaknuto je.
Vodostaj Vrbanje je u stagnaciji, što znači da trenutno nema rasta, niti dodatne opasnosti iz tog pravca. Ipak, najizazovniji dio ostaje ušće rijeke i sjeverni dio Banje Luke prema Laktašima, gdje se situacija prati iz minute u minutu.
Iz Gradske uprave Banja Luka su poručili da intenzivno sarađuju sa Hidrometeorološkim zavodom RS-a i da im njihove prognoze daju "blagi optimizam" jer se do 13 sati očekuje smanjenje padavina, a do 18 sati stabilizacija vremena.
- Ako se ove prognoze ispune, dobit ćemo dodatno vrijeme da situaciju držimo pod kontrolom. Najkritičnije tačke u gradu trenutno su ulica Zmaj Ognjenog Vuka i Podgorička ulica, gdje se Široka rijeka ulijeva u Vrbas. Uz to, Vrbanja, Švrakava, Кrupa i Široka bilježe historijske maksimume protoka vode, ali zahvaljujući kompenzaciji na hidroelektrani Bočac, radimo sve da spriječimo veće izlijevanje Vrbasa – saopćeno je iz Gradske uprave.