open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Potpredsjednik SDA
Zahiragić uzvratio Murphyu: Od Federacije je napravio hrvatski "mega-kanton" pod kontrolom HDZ-a
Potpredsjednik SDA Haris Zahiragić oglasio se nakon optužbi koje je na njegov račun iznio ambasador Michael Murphy, poručivši da američki diplomata vodi prizemnu i prljavu predizbornu kampanju u korist Trojke
AUTOR: Faktor
29.05.2026. u 16:10
get url
text
Potpredsjednik SDA Haris Zahiragić oglasio se nakon optužbi koje je na njegov račun iznio ambasador Michael Murphy, poručivši da američki diplomata vodi prizemnu i prljavu predizbornu kampanju u korist Trojke.
Zahiragić je direktno optužio Marfija za licemjerje, navodeći da preko visokog predstavnika Kristijana Šmita i suspenzije Ustava de fakto dijeli zemlju.
- Posebno je licemjerno da Murphy bilo koga optužuje na ovu temu, a posebno mene za ironičnu izjavu o "mega-kantonu", zato što je upravo on posredstvom Schmidta, amandmanima na Ustav FBiH u dva navrata, ali i suspenzijom Ustava, od cijele Federacije de facto napravio taj hrvatski "mega-kanton" i FBIH stavio pod kontrolu HDZ-a - jasan je Zahiragić.
On dodaje da ni Murphy ni Trojki ne smeta što se u Zagrebu, uz učešće ljudi iz Vašingtona, crtaju nove karte etničkih podjela unutar BiH. Problem nastaje, ističe Zahiragić, kada on na te karte odgovori da je spreman boriti se svim sredstvima i da Srednjobosanski, Hercegovačko-neretvanski i Livanjski kanton nikada ne mogu biti dio nikakvog ekskluzivnog hrvatskog koncepta niti jednoetničkog entiteta.
Zahiragić je kategorički odbacio etiketu "vodećeg bošnjačkog etnonacionaliste", nazvavši je zlonamjernom i suštinski netačnom.
- Nit sam "vodeći", nit sam "etnonacionalista". Ne samo da ja lično nisam etnonacionalista, nego među Bošnjacima, muslimanima, pa ni među sdaovcima nema niti je ikada bilo etnonacionalista - barem ne u mainstreamu. Rasizam i etnonacionalizam su jednostavno nama potpuno strani.
Kao dokaz za to, on navodi 36 godina djelovanja SDA, stranke koja je prihvatila i nepravedni Dejtonski sporazum kako bi sačuvala cjelovitu zemlju i dokazala da različiti identiteti mogu živjeti zajedno. Naglašava da SDA nikada nije popustila pred pritiscima da dobije "svoju, etnonacionalnu trećinu" BiH.

Tamo gdje je SDA vladala, tu je demokratija

U svom reagovanju, Zahiragić je povukao paralelu između gradova u BiH, ističući da tamo gdje je SDA uspostavljala vlast i gradila institucije i danas vlada demokratija i jednakost svih ljudi.
- To, nažalost, ne možemo reći za Banja Luku, Stolac, Čapljinu, Trebinje i neka druga bosanskohercegovačka mjesta, gdje postoje narodi prvog, drugog i trećeg reda - navodi on, dodajući da Marfi očigledno ima frustracije jer lider SDA u Neumu nije pristao na dublje etničke podjele.
Na kraju, poslao je direktnu poruku Murphyu i Schmidtu, osvrćući se na raniju izjavu visokog predstavnika da "Bošnjaci ovdje imaju pravo živjeti".
- Samo treba da znate i Vi, kao i gospodin Schmidt da mi nemamo gdje drugo živjeti i da nemamo namjeru tražiti ničiju saglasnost za to, uz sve dužno poštovanje prema snazi naše prijateljske države koju ste nekada predstavljali u BiH. I ne samo da imamo pravo živjeti, nego imamo pravo i biti politički narod, to pravo nam niko nije poklonio, nego smo ga skupo platili i nemamo namjeru od njega odustati ma ko to od nas očekivao - zaključio je Zahiragić.
comment
prikaži komentare (0)
2026 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.