navbar

COOLSTYLE

faktor
search
search
search
Nada za pacijente

Nakon velikog uspjeha bh. ljekara: U Sloveniji prva transplantacija srca urađena je 1984, a u svijetu 1967. godine

Prva transplantacija srca urađena je prije 57 godina, tačnije 3. decembra 1967, a izveo ju je dr. Christiaan Barnard, kardiovaskularni hirurg koji je predvodio tim od trideset liječnika i ostalog medicinskog osoblja u bolnici u Južnoafričkoj Republici

AUTOR: Faktor/Vijesti.me
Objavljeno: 28.08.2024. u 14:05
get url
text
Ilustracija
Ilustracija
Prva transplantacija srca u Bosni i Hercegovini podigla je nove standarde u medicinskoj praksi naše zemlje, ali i ulila novu nadu pacijentima s teškim srčanim oboljenjima.  
Podsjećamo, u Javnoj ustanovi Kantonalna bolnica Zenica (JU KB Zenica) uspješno je obavljena eksplantacija organa sa moždano mrtvog donora, starosne dobi od 21 godinu, što je rezultiralo prvom transplantacijom srca u historiji naše zemlje.
Transplantacija srca, prva ove vrste u Bosni i Hercegovini, izvedena je početkom augusta ove godine u KCUS pod vodstvom prof. dr. Nermira Granova.
Tragom uspjeha bh. ljekara, istražili smo kada je urađena prva transplantacija srca, te kako BiH stoji u odnosu na region kada je riječ o ovim velikim zahvatima.
Prva transplantacija srca urađena je prije 57 godina, tačnije 3. decembra 1967. godine, a izveo ju je dr. Christiaan Barnard, kardiovaskularni hirurg koji je predvodio tim od trideset liječnika i ostalog medicinskog osoblja u bolnici Groote Schuur u Cape Townu u Južnoafričkoj Republici. 
Kada je riječ o regionu, KBC Zagreb provodi Program transplantacije srca od 1988. godine, a transplantacija srca obavlja se uspješno i u KB-u Dubrava od 1995. godine. 
Osim transplantacijskog programa za odrasle bolesnike, u KBC-u Zagreb uspješno se obavljaju i transplantacije srca u djece
U Sloveniji je prva tranplantacija srca urađena je 9. juna 1984. godine, a u Srbiji 1995. godine. 
Transplantacioni program u Crnoj Gori "mrtav" je od 2019. godine, kada je urađeno posljednje presađivanje bubrega u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG). Od tada do danas u Crnoj Gori nije urađena nijedna transplantacija, a pacijenti koji imaju donora, živog srodnika, obavljali su operacije o trošku države u Turskoj, objavile su Vijesti.me.
POVEZANO