Istraživači kažu da bi bakterija mogla biti novi način za borbu protiv jedne od najstarijih bolesti na svijetu, koja svake godine ubije 600.000 ljudi, piše BBC.
Sada se izvode ispitivanja koja procjenjuju sigurnost u stvarnom svijetu.
VEZANI TEKST - Svjetska zdravstvena organizacija odobrila prvu vakcinu protiv malarije
Naučnici u istraživačkoj ustanovi u Španiji, koju vodi farmaceutska kompanija GSK, došli su do ovog otkrića nakon što su primijetili da je kolonija komaraca koja se koristila za razvoj lijekova prestala prenositi malariju.
- Stopa zaraze kod komaraca počela se smanjivati i tako do kraja godine komarci jednostavno neće biti zaraženi parazitom malarije - kaže dr. Janneth Rodrigues, koja je vodila program.
Tim je zamrznuo uzorke iz eksperimenta iz 2014. i vratio im se dvije godine kasnije kako bi istražio što se dogodilo.
Dalja ispitivanja su otkrila da je specifični soj bakterije TC1, koji je prirodno prisutan u okolišu, zaustavio razvoj parazita malarije u crijevima komaraca.
- Jednom kada kolonizira komarca, to traje njegov cijeli životni vijek.I otkrili smo da je bakterija odgovorna za smanjenje prijenosa kod tih komaraca." - kaže dr. Rodrigues.
Novi podaci objavljeni u časopisu Science pokazuju da bakterije mogu smanjiti broj parazita kod komaraca do 73 posto. Bakterija djeluje lučenjem male molekule, poznate kao harmane, koja inhibira rane faze rasta parazita malarije u crijevima komaraca.
U saradnji sa Sveučilištem Johns Hopkins, znanstvenici GSK-a otkrili su da harmane komarac može progutati ako se pomiješa sa šećerom, ili ga može apsorbovati kroz kutikulu u kontaktu.