U novom izvještaju Ujedinjenih nacija psihologinja Jean Twenge i ekonomist David Blanchflower upozorili su na rastuću krizu mentalnog zdravlja mladih u šest zemalja - Americi, Ujedinjenom Kraljevstvu, Irskoj, Australiji, Kanadi i Novom Zelandu.
Analizirajući odgovore iz istraživanja, piše
The Guardian, studija je otkrila da su zadovoljstvo životom i sreća kod mladih opali u posljednjem desetljeću, posebno prema mladim ženama.
Dok se nekada smatralo da sreća leži u relativno bezbrižnoj mladosti, neka vrsta nezadovoljstva i teškoća u srednjim godinama te ugodnost u starosti, stručnjaci tvrde da sada zadovoljstvo životom raste s godinama.
U izvještaju američkog Nacionalnog ureda za ekonomska istraživanja istaknuta je i uloga pametnih telefona i društvenih mreža, odnosno uočen je pad sreće koji se podudara s porastom internetske povezanosti.
Trendovi su vidljivi u više zemalja diljem svijeta, a porastom broja društvenih mreža, cyberbullyinga i online stida izgleda dramatično opada i dobrobit.
- Ovo bi mogla biti izgubljena generacija. Mladi su postali izolirani. Nije problem samo u tome što provode vrijeme na mobitelima, nego i u onome šta propuštaju - ne izlaze toliko, ne igraju se s prijateljima, manje komuniciraju i rjeđe imaju intimne odnose. Nema sumnje da je ovo globalna kriza. Mladi su u ozbiljnoj nevolji. Pitanje je šta ćemo poduzeti? A odgovor još nemamo - kazao je Blanchflower, koji je još 2020. godine istraživao uzrok sreće u gotovo 150 razvijenih zemalja.
Priznao je da je tada propustio primijetiti pad dobrobiti među mladima koji je započeo oko 2013. godine, a dodatno se produbio pandemijom.
Nije tajna ni da sve više mladih ostaje izvan tržišta rada zbog mentalnih problema, a Blanchflower upozorava da bi pad dobrobiti među mladima mogao imati goleme društvene i ekonomske posljedice.
Ujedinjene nacije naručile su daljnja istraživanja kako bi se utvrdilo je li ovaj fenomen prisutan i u drugim zemljama svijeta.
- UN ovo vidi kao ozbiljnu globalnu krizu. Oduvijek smo mislili da sreća opada kako se suočavamo s pritiscima života, a zatim se ponovo povećava kada shvatimo da nije tako loše. No sada moramo potpuno preispitati tu ideju - zaključio je Blanchflower.